Hafta İçi: 09:00 - 18:00

C.tesi: 09:00 - 17:00

Anasayfa Medya Blog COVİD AŞISI DOLGU ALERJİSİNE NEDEN OLUR MU?

Covid Aşısı Dolgu Alerjisine Neden Olur Mu?

Covid Aşısı Dolgu Alerjisine Neden Olur Mu?

Covid-19 salgınına karşı Çin’den getirilen 3 milyon doz aşının inceleme süreci devam ediyor. Öncelikle sağlık çalışanlarına yapılması planlanan aşı ile ilgili olarak kamuoyunda büyük bir tereddüt yaşanıyor. Çalışmalar aşının yan etkilerine yoğunlaşırken, aşının estetik amacıyla yapılan dolgulara yönelik yan etkisinin olup olmadığı tartışılıyor.

Bilindiği üzere aşılar bağışıklığı güçlendirerek vücudun mikroplara karşı direncini artırır. Bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa vücudun mikroplarla savaşı da o kadar başarılı olur. Ancak hashimato, lupus ve romatoidartrit gibi kendi vücut hücrelerine saldıran otoimmün hastalıklarda bağışıklık sisteminin fazlaca aktive olması gibi bir durumda vücudun farklı bölgelerinde de reaksiyon görülebilir. Örneğin grip aşıları, zehirlenmeler, böcek sokmaları gibi farklı durumlarda bağışıklık sisteminin fazlaca aktive olması nedeniyle vücudun başka bölgelerinde de şişmeler yaşanabiliyor. Bu şişmeler nadir olarak görülse de bazı durumlarda dolguların yapıldığı bölgelerde de yaşanabilmektedir. Bu tür bir durumda hemen paniğe kapılmamak gerekiyor. Bu tür bir yan etki hafif olarak adlandırılır ve çoğu zaman da tedaviye gerek kalmaz. Otoimmün türü hastalığı bulunanlar, hastalıkları kontrol altındaysa, aktif değilse rahatlıkla dolgu yaptırabilir.

Covid-19(Korona) Aşısı ve Dolgu Uygulaması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • ABD Gıda İlaç Dairesi (FDA), Moderna koronavirüs mRNA aşısının, Faz3 çalışmasına katılan 15.400 kişiden sadece 3’ünde yan etki olarak dolgu bölgesinde şişlik geliştiğini açıkladı.
  • Yan etki gelişen hastalardan ikisinde 6 ay önce yanak dolgusu, birine ise aşılamadan 2 gün sonra dudak dolgusu uygulanmıştı. Dudak dolgusuna bağlı şişliğin ise aşı ile ilişkili olmayacağı düşünülüyor.
  • Bu reaksiyonlar ise aşı yapıldığında bağışıklık sisteminin uyarılması ile yangısal (iltihabi) reaksiyonun artması ve dolgu maddeleri de dahil yabancı maddelere karşı bazı kişilerde iltihabi tepki görülmesidir.
  • Gecikmiş dolgu reaksiyonu adı verilen bu tepki; antihistamin, steroid, farklı yangı çözücü ilaçlar veya dolgu malzemesinin bir kısmını çözmek için enzim uygulamaları ile tedavi edilebilir.
  • Türkiye’de uygulanmaya başlanacak Covid-19 aşısı Çin menşeili Sinovac şirketinin İNAKTİF aşısının dolgu veya botolinum toksin gibi diğer kozmetik işlemler ile ilgili herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.
  • Kozmetik işlem yaptırmış olmak ise aşı olmaya engel değildir.

Verilen tüm bilgiler, bilgilendirme amaçlı olup muhakakkak doktorunuza danışınız.Benzer Blog Yazıları