Aysegul Güney Whatsapp
Online Appointment

Leke Nedir & Neden Oluşur & Lekelenme

Leke, hem kadın hem de erkeklerde görülen en yaygın cilt rahatsızlıklarından biridir. Lekeler, ciltteki melanosit hücrelerinin salgıladığı melanin pigmentinin ciltte birikmesi sonucunda oluşur.

Leke Nedir & Neden Oluşur & Lekelenme
Leke Nedir & Neden Oluşur & Lekelenme Border

Leke, hem kadın hem de erkeklerde görülen en yaygın cilt rahatsızlıklarından biridir. Lekeler, ciltteki melanosit hücrelerinin salgıladığı melanin pigmentinin ciltte birikmesi sonucunda oluşur. Uzun süreler boyunca güneşe maruz kalmak, genetik faktörler, kullanılan kimi kimyasal maddeler, gebelik, kullanılan hormonal tabletler ve doğumsal faktörler cildimizde oluşan lekelenmelerin birincil nedenleri arasında sayılabilir.

Vücutta Leke Oluşmasının Nedenleri & Sebepleri Nelerdir?

Yüz ve eller başta olmak üzere vücutta yaşanan lekelenmelerin nedenlerini şöyledir:

  • Güneşe fazla maruz kalmak,
  • Hamilelik döneminde yaşanan hormonal değişimler,
  • Sivilcelerin vücutta bıraktığı renksel koyuluklar,
  • Kortizon içerikli ilaçlar,
  • Ailesel (genetiksel) faktörler,
  • Doğuştan gelen pigmentasyon hastalıkları, (Leucoderma gibi)
  • Vitiligo (En sık görüldüğü bölgeler yüz, göz, ağız, burun çevresi, el sırtları, meme uçları, diz ve dirsekler)

 

Cilt Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir? Leke Tedavisi Yöntemleri

Cildimizde oluşan lekeler çeşitli medikal estetik uygulamalar ve leke tedavisine spesifik üretilmiş prepatlarla tedavi edilebilmekte ve son derece başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Günümüzde leke tedavisinde, dermabrazyon, mikrodermabrazyon, kimyasal peeling, kryterapi, lazer, fraksiyonel lazer gibi medikal estetik uygulamalar sıklıkla kullanılmaktadır. Yapılan bu işlemlerle cilt kimi zaman soyulmakta kimi zaman ise peeling uygulaması ile lekeli bölgelerdeki cildin tasfiyesi sağlanmaktadır.

Leke tedavisinde kullanılan bir diğer etkili yöntem ise leke tedavisi için üretilmiş özel içerikli leke ürünleridir. Leke ürünleri ile cilde yerleşmiş lekelerin rengini açılması sağlanırken baskılayıcı özellikleri ile yeni lekelerin oluşması da engellenebilmektedir.

OTHER BLOG POSTS

You can follow the current news and content with us.

PRP Tedavisi Nedir?

PRP Tedavisi Nedir?

Platelet Rich Plasma (trombositlerden zenginleştirilmiş plazma) yani kısaca PRP, uygulamaya verilen isimdir.

Details
Yaşlanmayı Saklayamadığınız Bu İki Bölgeye Dikkat!

Yaşlanmayı Saklayamadığınız Bu İki Bölgeye Dikkat!

Yaşın ilerlemesi ve çevresel faktörler nedeniyle cildimiz her geçen gün yaşlanır ve bunun sonucunda sarkma ve kırışıklıklar oluşur.

Details

CONTACT US

0 324 331 02 03 Uzm. Dr. Ayşegül Güney Whatsapp 0 553 111 85 03 Güvenevler Mahallesi 1919 Sokak Medikal Plaza No: 3 Kat: 2 Yenişehir/Mersin [email protected] Get Directions Working hours Mid-week 09:00-18:00 Saturday 09:00-16:00

FOLLOW US ON SOCIAL MEDIA

CONTACT FORM

Name
Surname
Email Address
Phone
MESSAGE

Mersin Specialist Doctor Ayşegül Güney Dermatology Clinic

Our site has been prepared within the scope of publicity and announcement for information purposes in accordance with the 29th article of the Ministry of Health dated 15/2/2008 and numbered 26788 regulation. The information does not replace a doctor's diagnosis or examination. Please consult your doctor about your illness.