Aysegul Güney Whatsapp
Online Appointment

Alerji Deri Yama Testi

Bazı deri alerjilerinin tespit edilmesi için kullanılan bir alerji testidir. Deriye temas eden maddelerden hangisinin alerji yaptığının ayırt edilmesini sağlar.

Alerji Deri Yama Testi
Alerji Deri Yama Testi Border

Alerji deri yama testi (patch test) nedir?

Bazı deri alerjilerinin tespit edilmesi için kullanılan bir alerji testidir. Deriye temas eden maddelerden hangisinin alerji yaptığının ayırt edilmesini sağlar.

Alerji deri yama testi nasıl ve nerede yapılır?

Sırtınıza veya kolunuzun iç kısmına şüphelenilen maddeleri içeren küçük kutucuklar yapıştırılır. Bu maddeler 48 saat süreyle cildinizle temas halinde kalırlar. 48 saat sonra maddeler çıkarılır ve cevap doktorunuz tarafından değerlendirilir. İlk değerlendirmeden 48 saat sonra bir kez daha değerlendirilir ve varsa alerji belirlenir. Bu test hastanelerde, dermatoloji ve alerji kliniklerinde uygulanabilir.

Kimlere deri yama testi yapılabilir?

Cildinde sık sık egzema gelişen kişilerde alerjiden şüphelenilirse bu test uygulanabilir.

 

Ne tür maddelere karşı alerji olabilir?

Kozmetikler, makyaj malzemeleri, kıyafetlerimize renk vermek için kullanılan maddeler, deterjanlar, şampuanlar, duş jelleri, temizlik malzemeleri, kokular, nikel, deri kıyafet ve ayakkabılar vs. gibi pek çok madde uzun dönemde kişilerde alerji gelişimine neden olabilirler.

Deri yama testi sırasında ve öncesinde nelerden kaçınmalıyım?

Maddelerin cildinize temas ettiği 48 saat süreyle ve sonraki 48 saat testin uygulandığı bölgeyi yıkamamanız gereklidir. Aşırı terlemeden ve sürtünmeden kaçınmalısınız çünkü maddeler deriye yeterince temas etmeyebilirler, bu durum da test sonucunu etkileyebilir.

OTHER BLOG POSTS

You can follow the current news and content with us.

Tırnak Teli Takmak

Tırnak Teli Takmak

Batık tırnak problemi, hayatı kâbusa çeviren, günlük yaşamı olumsuz etkileyen bir ayak sağlığı sorunudur.

Details
Somon DNA Aşısı

Somon DNA Aşısı

Cilt yaşlanmasıyla mücadele etmek yaşlanma belirtileri ortaya çıktığı andan itibaren zorlaşmaya başlayacaktır.

Details

CONTACT US

0 324 331 02 03 Uzm. Dr. Ayşegül Güney Whatsapp 0 553 111 85 03 Güvenevler Mahallesi 1919 Sokak Medikal Plaza No: 3 Kat: 2 Yenişehir/Mersin [email protected] Get Directions Working hours Mid-week 09:00-18:00 Saturday 09:00-16:00

FOLLOW US ON SOCIAL MEDIA

CONTACT FORM

Name
Surname
Email Address
Phone
MESSAGE

Mersin Specialist Doctor Ayşegül Güney Dermatology Clinic

Our site has been prepared within the scope of publicity and announcement for information purposes in accordance with the 29th article of the Ministry of Health dated 15/2/2008 and numbered 26788 regulation. The information does not replace a doctor's diagnosis or examination. Please consult your doctor about your illness.