Aysegul Güney Whatsapp
Online Randevu

Kan damarlarının iltihaplanması sonucu oluşan kronik sistemik bir hastalıktır.

Behçet Hastalığı Nedir? Behçet Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Ağızda ve cinsel bölgede yaralar, deri, göz, eklem, damar ve sinir tutulumuyla seyreden bulaşıcı olmayan iltihaplı bir romatizma hastalığıdır. Vücudun her yerini etkileyebilecek özellikte olan bağışıklık sistemini ilgilendiren bir hastalıktır. Eklemlerde, göz, kalp ve beyin damarlarında tekrarlanan iltihaba neden olur. İlk belirtisi ağız içinde yılda en az 3-4 kez olan oral aft denilen beyaz, ortası çukur, ağrılı ülselerdir. Hastaların % 70-80’inde genitalülserasyon görülür. Genital ülserler ağrılıdır ve genellikle beyaz iz bırakarak iyileşirler. Behçet hastalığında ağız içinde aft, genital ülserler dışında göz tutulumu (körlüğe kadar gidebilir), nörolojik tutulum, damar tutulumu, mide-bağırsak (gastointestinal tutulum) görülebilen, vücutta tüm organlarının etkilenebildiği multisistemik bir hastalıktır.

Tedavi şekli, belirtilerin görüldüğü organa göre değişir. Tedavisi uzun süren bir hastalık olduğu için düzenli kan testleri ve göz muayenesi yapılarak, hastalığa neden olan durumlar araştırılır ve tedaviye yön verilir. Ağız ve genital ülserler, cilt ve eklem bulguları için kolşisin, steroidler, steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar ve bazı topikal pomadlar kullanılabilir. Daha ciddi durumlarda ise siklofosfamid, azatioprin, siklosporin, anti-TNF ilaçlar, yüksek doz steroid gibi tedaviler tercih edilebilir.

BLOG

Güncel haber ve içerikleri bizimle takip edebilirsiniz.

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef Hastalığı Nedir?

Günümüzde sık görülen cilt hastalıklarından biri de sedef hastalığıdır. Özellikle sonbahar ve kış aylarında artış gösteren Sedef hastalığı; cilt hücrelerinin normalden bir kaç kat daha hızlı bir şekilde çoğalması ile oluşan bir cilt hastalığıdır.

Detaylar Sedef Hastalığı Nedir? Detay
Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Havaların soğuyup kış mevsiminin gelmesinden derimiz de olumsuz etkilenir. Soğuyan hava ile birlikte derimiz vücut ısısının azalmaması için kan dolaşımını azaltır, ter ve yaz bezleri daha yavaş çalışmaya başlar.

Detaylar Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Detay

BİZE ULAŞIN

0 324 331 02 03 Uzm. Dr. Ayşegül Güney Whatsapp 0 553 111 85 03 Güvenevler Mahallesi 1919 Sokak Medikal Plaza No: 3 Kat: 2 Yenişehir/Mersin [email protected] Yol Tarifi Al Çalışma Saatleri Hafta İçi 09:00-18:00 Cumartesi 09:00-16:00

BİZİ SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN

İLETİŞİM FORMU

Adınız
Soyadınız
e-posta adresiniz
telefon numaranız
MESAJINIZ

Mersin Uzman Doktor Ayşegül Güney Dermatoloji Kliniği

Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır. Bilgiler bir doktorun tanı veya muayenesi yerine geçmez. Hastalığınız hakkında muhakkak doktorunuza danışınız.