Aysegul Güney Whatsapp
Online Appointment

Maske Nedeniyle Oluşan Cilt Problemleri Nasıl Önlenir?

Dermatolog Uzman Dr. Ayşegül Güney, özellikle sıcak havalarda maske kullanımının cilt problemlerine neden olabileceğini, alınacak küçük önlemlerle bu riskin ortadan kaldırılabileceği uyarısında bulundu.

Maske Nedeniyle Oluşan Cilt Problemleri Nasıl Önlenir?
Maske Nedeniyle Oluşan Cilt Problemleri Nasıl Önlenir? Border

Dermatolog Uzman Dr. Ayşegül Güney, özellikle sıcak havalarda maske kullanımının cilt problemlerine neden olabileceğini, alınacak küçük önlemlerle bu riskin ortadan kaldırılabileceği uyarısında bulundu. Mersin’de deri hastalıkları, deri tümörleri, alerjik deri hastalıkları ve kozmetik dermatoloji alanında hizmet veren Dermatolog Uzm. Dr. Ayşegül Güney, pandemi döneminde maske takımı nedeniyle ciltte meydana gelebilecek hastalıklara karşı uyarılarda bulundu. Güney tavsiyelerini şöyle sıraladı:

Maske Nemlendiğinde Değiştirilmesi Gerekiyor

Bu süreçte şunu gördük ki artık günlük hayatta maske kullanımı olmazsa olmaz bir hale geldi. Çoğu yerde maskesiz sokağa çıkmak bile yasaklandı. Dolayısıyla maske kullanırken alabileceğimiz küçük önlemlerle yaşanabilecek cilt problemlerini ortadan kaldırabiliriz.

Özellikle sıcak yaz mevsiminde nem ve terlemenin etkisiyle maske kullanımına bağlı cilt problemleri ortaya çıkabilir. Maskenin temas ettiği bölgelerde kızarıklık, kabuklanma, kuruluk görülebilir. Buna bir de terleme eklenirse kulak arkasında tahriş ve çatlaklar oluşabilir. Bunların yanında egzama hastalığının yanında vücudun sivilceye eğilimi de artabilir.

Bütün bu rahatsızlıklar küçük önlemlerle engellenebilir. Maskeliyken sıcak ortamlara girilmemesi, maske nemlendiğinde mutlaka değiştirilmesi ve maske ile gün boyu dolaşılmaması ilk akla gelecek önlemlerdir. Maskeye bağlı temas egzaması görülmesi durumunda ise pamuklu kumaşlardan dikilmiş maskeler giyip üzerine ise cerrahi maske takılmalıdır. Böyle yapılarak cerrahi maskenin deriye teması önlenir ve şikâyetler de zaman içerisinde ortadan kalkar.

 

Yüzünüzü Yıkayın

Eve döndüğünüzde maskeyi çıkarıp cildinize uygun bir temizleyici ile yüzünüzü yıkayın. Ardından cilt tipinize göre uygun bir nemlendiriciyle yüzünüzü nemlendirin. Cildinizde oluşabilecek ton değişikliklerini önlemek için de dışarı çıkarken muhakkak maske dışında kalan alanlara güneş koruyucu sürün.

Koronavirüs sürecinde tedbir amacıyla alkol bazlı dezenfektanlar kullanılmakta. Şunu unutmayın, herşeyin fazlası zarardır. Dezenfektanların aşırı kullanımı da derinizde irritasyonlara neden olur ve el egzamasını artırabilir. Ayrıca bu maddeleri kesinlikle yüzünüze uyglamayın. Eller için dezenfektan kullandıktan sonra da sık sık muhakkak yağ bazlı nemlendiricilerle derinizi nemlendirin.

Uzun süre maske takmak durumunda kalıyorsanız temas eden basınç yerlerine, özellikle kulak arkası ve diğer kısımlara teması azaltmak için gazlı bezler koyabilirsiniz. Bunun yanında lastikli maskeler yerine bağlanabilir maskeler kullanmak da kulak arkasındaki tahrişi önler.

OTHER BLOG POSTS

You can follow the current news and content with us.

Jalupro Youth Serum Application in Mersin

Jalupro Youth Serum Application in Mersin

Jalupro® is a skin rejuvenation product approved by the Ministry of Health, which has been marketed all over the world by the Swiss-based biotechnology company Professional Derma since 2006.

Details
BBL Hero Laser Treatment Mersin

BBL Hero Laser Treatment Mersin

BBL broadband light therapy method, which has emerged with the development of technology, prevents all signs of aging and allows us to have a young skin at any age.

Details

CONTACT US

0 324 331 02 03 Uzm. Dr. Ayşegül Güney Whatsapp 0 553 111 85 03 Güvenevler Mahallesi 1919 Sokak Medikal Plaza No: 3 Kat: 2 Yenişehir/Mersin [email protected] Get Directions Working hours Mid-week 09:00-18:00 Saturday 09:00-16:00

FOLLOW US ON SOCIAL MEDIA

CONTACT FORM

Name
Surname
Email Address
Phone
MESSAGE

Mersin Specialist Doctor Ayşegül Güney Dermatology Clinic

Our site has been prepared within the scope of publicity and announcement for information purposes in accordance with the 29th article of the Ministry of Health dated 15/2/2008 and numbered 26788 regulation. The information does not replace a doctor's diagnosis or examination. Please consult your doctor about your illness.