Aysegul Güney Whatsapp
Online Appointment

Sedef Hastalığı Nedir?

Günümüzde sık görülen cilt hastalıklarından biri de sedef hastalığıdır. Özellikle sonbahar ve kış aylarında artış gösteren Sedef hastalığı; cilt hücrelerinin normalden bir kaç kat daha hızlı bir şekilde çoğalması ile oluşan bir cilt hastalığıdır.

Sedef Hastalığı Nedir?
Sedef Hastalığı Nedir? Border

Adını deride meydana gelen sedef rengindeki kepeklerden alan Sedef hastalığı, bağışıklık sistemindeki bozulma sebebiyle deri hücrelerinin hızla artmasıyla ortaya çıkar. Hastalığın kesin sebebi bilinmese de ailesel yatkınlığı olan kişilerde daha fazla görülmektedir.

Sedef hastalığını; stres, soğuk ve kuru iklim şartları, deri travmaları ve aşırı alkol tüketimi gibi çok sayıda etken tetikleyebilmektedir. Bu hastalık, soğuk kış aylarında daha çok görülmektedir. Hastalar, yaz aylarını ise daha rahat geçirmektedir.

Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Özellikle sonbahar ve kış aylarında görülen Sedef hastalığının belirtileri ise şöyledir;

  • Ciltte kuruluğun yanı sıra kaşıntı, pullanma, deride kalınlaşma
  • Eklemlerde ağrı, şişlik ve kızarıklık,
  • Tırnaklarda kalınlaşma, çukurlaşma ve sararma,
  • Diz ve dirseklerde sedef rengi pullanma ve kabuklanmalar oluşmasıdır.

Sedef Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüzde sedef hastalığı için kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak hastalığın semptomlarını azaltmak mümkündür. Hastalığın tedavisinde steroid kremler, nemlendiriciler, D vitamini içeren ve reçete ile verilen merhem veya kremler, krem,  losyon ve şampuanlar,  kömür katranı ile retinoid içeren kremler kullanılabilmektedir. Hastalığın tedavisinde mutlaka bir dermatoloğa başvurmak gerekir. Dermatolog, vakanın büyüklüğü, vücuttaki yeri, hastanın yaşı, hastalığın türü ve diğer faktörlere bağlı olarak bir tedavi planı belirleyecektir.

Ağır seyreden sedef hastalıklarında ise cilt hücrelerinin büyümesini yavaşlatmak için ultraviyole ışık tedavisi (Fototerapi) kullanılmaktadır.

Bazı hastalarda hap ve iğne şeklinde uygulanan bağışıklık sistemini etkileyen tedaviler kullanabilir.

Sedef hastalığının çok çeşitli tedavileri olup hasta için en uygun olanına Dermatolog doktoru karar verecektir.

Ayrıca Sedef Hastalığı bağışıklık sistemini ilgilendiren bir deri hastalığı olduğu, bağırsak florası değişikliği ve psikolojik travmalar nedeni ile de tetiklenebileceği için beslenmenin düzenlenmesi ve psikoterapi de faydalı olacaktır.

Mersin’de Sedef Hastalığının Tedavisi

Mersin’de Ayşegül Güney Dermatoloji Kliniği, sedef hastalığının tedavisinde en etkin tedavi yöntemleri ile hizmet vermektedir. Sedef hastalığı belirtileri taşıyor veya hastalık ile mücadele veriyorsanız Ayşegül Güney Dermatoloji Kliniği’ne başvurup hastalığın seyrini değiştirebilirsiniz.

OTHER BLOG POSTS

You can follow the current news and content with us.

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Havaların soğuyup kış mevsiminin gelmesinden derimiz de olumsuz etkilenir. Soğuyan hava ile birlikte derimiz vücut ısısının azalmaması için kan dolaşımını azaltır, ter ve yaz bezleri daha yavaş çalışmaya başlar.

Details
Skin Spotting

Skin Spotting

Our skin is the largest organ of our body. At the same time, internal and external factors It is our organ that is subject to wear and tear.

Details

CONTACT US

0 324 331 02 03 Uzm. Dr. Ayşegül Güney Whatsapp 0 553 111 85 03 Güvenevler Mahallesi 1919 Sokak Medikal Plaza No: 3 Kat: 2 Yenişehir/Mersin [email protected] Get Directions Working hours Mid-week 09:00-18:00 Saturday 09:00-16:00

FOLLOW US ON SOCIAL MEDIA

CONTACT FORM

Name
Surname
Email Address
Phone
MESSAGE

Mersin Specialist Doctor Ayşegül Güney Dermatology Clinic

Our site has been prepared within the scope of publicity and announcement for information purposes in accordance with the 29th article of the Ministry of Health dated 15/2/2008 and numbered 26788 regulation. The information does not replace a doctor's diagnosis or examination. Please consult your doctor about your illness.