Aysegul Güney Whatsapp
Online Appointment

Siyah Nokta Temizliği

Ergenlik döneminde hormonların etkisi ile yağ salgısı artar. Yağlanan cildin gözeneklerinin tıkanması daha kolaydır. Bu nedenle siyah nokta oluşumu ergenlerde sıklıkla görülür.

Siyah Nokta Temizliği
Siyah Nokta Temizliği Border

Siyah Nokta Temizliği Nedir?

SİYAH NOKTALAR (KOMEDON)

Ergenlik döneminde hormonların etkisi ile yağ salgısı artar. Yağlanan cildin gözeneklerinin tıkanması daha kolaydır. Bu nedenle siyah nokta oluşumu ergenlerde sıklıkla görülür. Genetik olarak yatkın kişilerde yağ salgısının deri dışına atıldığı kıl-yağ bezi kanalında kalınlaşma ve buradaki hücrelerin yapışkanlığından dolayı kanalın tıkanmaya meyilli olması önemli bir faktördür. Kanalın tıkanması ile sebum dediğimiz yağ salgısı bu kanalda birikerek komedon adı verilen siyah ya da beyaz noktaları oluşturur.

Siyah nokta oluşumuna genetik faktörler kadar fiziksel faktörler de yol açabilir. Fiziksel faktörler arasında sürülen yağlı kremler, sıcak hava, terleme artışı, makyaj uygulamaları, cilt yapısına uygun kozmetiklerin ve cilt temizleyicilerin kullanılmaması, aşırı güneş maruziyeti, bazı kimyasallar sayılabilir.

Siyah noktalar akne öncüsü olup gerekli önlemler alınmadığında ve uygun şekilde temizlenmediğinde içi iltihaplı sivilcelere dönebilir. Kişiyi kozmetik olarak rahatsız eden bu siyah nokta oluşumları, erken dönemde, kişinin kullanacağı dermokozmetik ürünlerin düzenlenmesi ile ortadan kaldırılabilir. Daha yoğun siyah nokta oluşumları profesyonel cilt bakımı uygulamaları ile komedon ekstraktörü dediğimiz uygun aparatlarla, kimyasal peelingler ve medikal tedaviler ile temizlenebilir. Siyah nokta temizliği yapılırken hijyen kurallarına uyulması ve uygun yöntemin kullanılması önemlidir. Ayrıca siyah nokta oluşumuna neden olan durumların değerlendirilmesi ve gerekli önlemlerin alınması yeni siyah nokta oluşumunu azaltacaktır. Bu nedenlerle inatçı siyah nokta problemi yaşıyorsanız Dermatoloji Uzmanına muayene olmanız ve gerekli değerlendirmeden sonra tedavinin düzenlenmesi daha sağlıklı olacaktır. Siyah nokta temizliğinde hangi yöntemin daha uygun olduğuna Dermatolog doktorunuz karar verecektir.

OTHER BLOG POSTS

You can follow the current news and content with us.

Mersin’de Botoks Uygulaması

Mersin’de Botoks Uygulaması

Botulinum toksini enjeksiyonu, başta alın kırışıklıkları, glabella, periorbital ve perioral çizgilenmeler olmak üzere yüz ve boyun kasları gibi daha birçok kırışıklık ve çizgilenmeyi geçici bir süre ile yok etmede kullanılan, nöromüsküler kavşakta presinaptik nöronlardan asetilkolin salınımını bloke ederek geçici kas paralizisine yol açan, etkisi doza bağımlı ve geri dönüşümlü kozmetik bir uygulamadır.

Details
Is Botox a Youth Vaccine ?

Is Botox a Youth Vaccine ?

With the increase in the developments in the field of medicine, the number of applications for health and beauty has increased gradually all over the world.

Details

CONTACT US

0 324 331 02 03 Uzm. Dr. Ayşegül Güney Whatsapp 0 553 111 85 03 Güvenevler Mahallesi 1919 Sokak Medikal Plaza No: 3 Kat: 2 Yenişehir/Mersin [email protected] Get Directions Working hours Mid-week 09:00-18:00 Saturday 09:00-16:00

FOLLOW US ON SOCIAL MEDIA

CONTACT FORM

Name
Surname
Email Address
Phone
MESSAGE

Mersin Specialist Doctor Ayşegül Güney Dermatology Clinic

Our site has been prepared within the scope of publicity and announcement for information purposes in accordance with the 29th article of the Ministry of Health dated 15/2/2008 and numbered 26788 regulation. The information does not replace a doctor's diagnosis or examination. Please consult your doctor about your illness.