Aysegul Güney Whatsapp
Online Appointment

Genital Siğil Tedavisi

Genital bölgede görülen ve insan papilloma virusa (HPV) bağlı olarak ortaya çıkan cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur.

Genital Siğil Tedavisi
Genital Siğil Tedavisi Border

Genital Siğil Tedavisi Nedir?

Genital bölgede görülen ve insan papilloma virusa (HPV) bağlı olarak ortaya çıkan cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. 15-49 yaş arasındaki kişilerin %1-2’sinde görülmektedir. HPV’nin 100’den fazla tipi vardır ve bunların yaklaşık yarısı genital siğile neden olabilmektedir. Hastalığın kuluçka dönemi haftalar veya yıllar olabilmektedir.

Genital Siğilin Belirtileri Nelerdir?

Kadın ve erkek genital bölgelerine yerleşen, sıcak ve nemli alanlar olması nedeniyle, anüs (makat) çevresinde ve kadınlarda genital bölgede küçük dudaklarda daha sık görülen, küçük, deri renginde, kırmızı veya kahverengi bir kabarıklık olarak başlar. Fazla nemli bir bölgede ise beyazımsı da görülebilir. Giderek büyür ve üzeri karnabahar gibi bir görünüm alır.

Genital Siğil Nasıl Bulaşır?

Cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır ancak bulaşma hemen hemen daima deri temasıyla olduğu için, tam bir cinsel ilişki olmadan da bulaşabilir. Genital bölge veya makat çevresinde egzama, uzun süreli vajinal akıntı gibi durumlar varsa hastalık daha kolay bulaşmaktadır.

Tanısı Nasıl Konulur?

Genital siğil tanısı genellikle dermatolog doktorlar tarafından klinik muayene ile koyulur. Bazen ayırıcı tanı için deriden biyopsi alınması gerekebilir.

Nasıl tedavi edilir?

Hastalık için hastanın evde kendisinin uygulayacağı veya doktorun klinikte uygulayacağı tedavi seçenekleri mevcuttur. Bu tedaviler uzun süreli olabilir. Tedavi seçimi siğillerin yeri, sayısı, büyüklüğü vb. özelliklere bağlı olarak değişmektedir.

 

Genital Siğilden Korunmada Aşı:

Kendinizi ve Partnerinizi Koruyun

  • 11-12 yaşındaki kız çocuklarına 3 doz HPV aşısı uygulanması önerilmektedir.
  • 13-26 yaş arasında daha önce aşı olmamış veya aşı serilerini tamamlamamış tüm kız çocukları veya kadınlar aşı olmalıdır.
  • Virüsün bir tipiyle enfekte olan hastalar aşıdaki diğer virüs tiplerine karşı korumadan fayda görebilirler. Dolayısıyla genital siğili olan hastalara da aşı uygulanmalıdır.
  • Genital siğiliniz varsa bu durumu en kısa sürede partnerinize bildirin ve doktora gidip değerlendirilmesini sağlayın.
  • Eğer partneriniz genital siğil için tedavi alıyorsa mutlaka siz de bir doktora görünün.
  • Sizde veya partnerinizde bulgular varken cinsel ilişkiye girmekten kaçının.
  • Eğer genital siğiliniz varsa diğer cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar açısından da test edilmelisiniz. Partnerlerinize de bu durumu belirtiniz.

Deri hastalığınız olduğunda dermatologunuza başvurun. Derinizi dermatologlara emanet edin.

OTHER BLOG POSTS

You can follow the current news and content with us.

Alerji Deri Yama Testi

Alerji Deri Yama Testi

Bazı deri alerjilerinin tespit edilmesi için kullanılan bir alerji testidir. Deriye temas eden maddelerden hangisinin alerji yaptığının ayırt edilmesini sağlar.

Details
Sedef Nedir?

Sedef Nedir?

Psoriasis, Yunanca kaşınmak anlamına gelir. Psoriasis kalıcı bir hastalıktır. Sedef hastalığında kırmızı ve üzerinde sedefimsi beyaz pullar bulunan yaralar, özellikle kafa derisi, diz ve dirseklerde ortaya çıkar.

Details

CONTACT US

0 324 331 02 03 Uzm. Dr. Ayşegül Güney Whatsapp 0 553 111 85 03 Güvenevler Mahallesi 1919 Sokak Medikal Plaza No: 3 Kat: 2 Yenişehir/Mersin [email protected] Get Directions Working hours Mid-week 09:00-18:00 Saturday 09:00-16:00

FOLLOW US ON SOCIAL MEDIA

CONTACT FORM

Name
Surname
Email Address
Phone
MESSAGE

Mersin Specialist Doctor Ayşegül Güney Dermatology Clinic

Our site has been prepared within the scope of publicity and announcement for information purposes in accordance with the 29th article of the Ministry of Health dated 15/2/2008 and numbered 26788 regulation. The information does not replace a doctor's diagnosis or examination. Please consult your doctor about your illness.