Aysegul Güney Whatsapp
Online Randevu

Tırnaklarda oluşan hastalıkların tedavi edilmesidir.

Tırnak Hastalıkları Nedir? Tırnak Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnaklarda da çok değişik nedenlere bağlı olarak hastalıklar gelişebilir veya tüm vücudu etkileyen bir hastalığın yansıması olarak şekil bozuklukları görülebilir. Tırnaklardaki kalınlaşma, renk değişikliği, çöküklük, çizgilenme bazı organ hastalıklarının belirtisi olabilmektedir.

Tırnaklarda en çok görülen hastalıklar şunlardır:

Mantar: Daha çok nemli ve sıcak ortamlarda görülür. Ayakların sürekli kapalı kalması ve terleme ile artar.

Liken Planus: Bir deri hastalığıdır. Tırnaklarda cizgilenme, renk değişikliği, kalınlaşma görülebilir.

Sedef Hastalığı: Toplu iğne başı büyüklüğünde çukurluklar, tırnak boşalması, kalınlaşması ve sarı renk tırnak değişikliği ortaya çıkar.

Bakteriyel Hastalıklar

 

Melanom: Tırnakta koyu renkli lekelerdir. Önemlidir ve hemen bir dermatoloğa başvurulmalıdır.

Tırnak Batması: Yanlış tırnak kesimi, terleme ve yanlış ayakkabı seçimi nedeniyle ortaya çıkan, günlük yaşamı olumsuz etkileyen bir hastalıktır.

Dolama (Paronişi): Tırnak etrafındaki dokuda kızarıklık, şişlik ve ağrı ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu alan zamanla iltihaplanır ve parmağın fonksiyonunu etkilemeye başlar. Kronik yani süreğen dolama sedef hastalığı, egzama gibi hastalıklarla ilgili olabilir. Candida türü mantarlar da kronik dolamaya neden olabilmektedir.

Bütün bunların dışında tırnakların bombeleşmesi akciğer ve kalp hastalıklarından kaynaklanabilir. Demir eksikliğinde tırnaklarda incelme, düzleşme, tırnak kenarlarının kalkması söz konusudur. Tırnaklarınızda problem yaşıyorsanız mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısınız.

BLOG

Güncel haber ve içerikleri bizimle takip edebilirsiniz.

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef Hastalığı Nedir?

Günümüzde sık görülen cilt hastalıklarından biri de sedef hastalığıdır. Özellikle sonbahar ve kış aylarında artış gösteren Sedef hastalığı; cilt hücrelerinin normalden bir kaç kat daha hızlı bir şekilde çoğalması ile oluşan bir cilt hastalığıdır.

Detaylar Sedef Hastalığı Nedir? Detay
Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Havaların soğuyup kış mevsiminin gelmesinden derimiz de olumsuz etkilenir. Soğuyan hava ile birlikte derimiz vücut ısısının azalmaması için kan dolaşımını azaltır, ter ve yaz bezleri daha yavaş çalışmaya başlar.

Detaylar Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Detay

BİZE ULAŞIN

0 324 331 02 03 Uzm. Dr. Ayşegül Güney Whatsapp 0 553 111 85 03 Güvenevler Mahallesi 1919 Sokak Medikal Plaza No: 3 Kat: 2 Yenişehir/Mersin [email protected] Yol Tarifi Al Çalışma Saatleri Hafta İçi 09:00-18:00 Cumartesi 09:00-16:00

BİZİ SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN

İLETİŞİM FORMU

Adınız
Soyadınız
e-posta adresiniz
telefon numaranız
MESAJINIZ

Mersin Uzman Doktor Ayşegül Güney Dermatoloji Kliniği

Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır. Bilgiler bir doktorun tanı veya muayenesi yerine geçmez. Hastalığınız hakkında muhakkak doktorunuza danışınız.