Aysegul Güney Whatsapp
Online Appointment

Mikro İğneleme Tedavisi

Mikro iğneleme uygulamaları(dermaroller,dermapenvs) genel olarak cildi yenileme uygulamaları olarak da adlandırılabilir.

Mikro İğneleme Tedavisi
Mikro İğneleme Tedavisi Border

Mikro iğneleme uygulamaları(dermaroller,dermapenvs) genel olarak cildi yenileme uygulamaları olarak da adlandırılabilir. Uygulamanın amacı, derinin uyarılarak doğal yollarla normalden fazla kolajen sentezlenmesi sağlanmasıdır. Bu uygulama kapsamında bir silindir üzerinde bulunan minik iğnecikler vasıtasıyla ciltte çok sayıda küçük mikro kanallar açılarak ciltte kan akışı ve kolajen üretimi harekete geçirilir.

Silindir üzerindeki iğnecikler mikro kanallar oluştururken cilt, bu mikro kanalları yara gibi algılar ve onarmak için o bölgeye iyileştirici, yenileyici maddeler sentezleyip gönderir. Seansın süresi ise cilt yapısı ve bölgedeki probleme bağlı olarak değişir.

OTHER BLOG POSTS

You can follow the current news and content with us.

Mersin Dermatology Clinic Nail Fungus Treatment

Mersin Dermatology Clinic Nail Fungus Treatment

Nail fungus; It is an infection of the fingernails or toenails caused by a fungal microbe. It causes thickening, color and shape changes and breakage of finger or toenails.

Details
Mersin Laser Hair Removal Prices

Mersin Laser Hair Removal Prices

Laser epilation in Mersin is a method that allows you to get rid of unwanted hair permanently without any damage to your skin.

Details

CONTACT US

0 324 331 02 03 Uzm. Dr. Ayşegül Güney Whatsapp 0 553 111 85 03 Güvenevler Mahallesi 1919 Sokak Medikal Plaza No: 3 Kat: 2 Yenişehir/Mersin [email protected] Get Directions Working hours Mid-week 09:00-18:00 Saturday 09:00-16:00

FOLLOW US ON SOCIAL MEDIA

CONTACT FORM

Name
Surname
Email Address
Phone
MESSAGE

Mersin Specialist Doctor Ayşegül Güney Dermatology Clinic

Our site has been prepared within the scope of publicity and announcement for information purposes in accordance with the 29th article of the Ministry of Health dated 15/2/2008 and numbered 26788 regulation. The information does not replace a doctor's diagnosis or examination. Please consult your doctor about your illness.