Aysegul Güney Whatsapp
Online Appointment

Kurban Bayramında Orf Hastalığına Dikkat!

Kurban kesimi için sayılı günler kalmışken vatandaşlar kurbanlarını pazarlardan büyük oranda aldı. Bu süreçte dikkat edilmemesi durumunda hayvanlardan bulaşan viral bir deri hastalığı ile karşılaşabilirler.

Kurban Bayramında Orf Hastalığına Dikkat!
Kurban Bayramında Orf Hastalığına Dikkat! Border

Mersin cildiye doktorlarından Uzm. Dr. Ayşegül Güney, normal zamanlarda hayvancılık yapan kişilerde ve kasaplarda görülen Orf hastalığının kurban kesecek kişilerde görülebileceği uyarısında bulundu. İşte Orf hastalığı ile ilgili bilinmesi gerekenler… Orf hastalığı hayvanların burun delikleri, ağız içi ve dudak gibi kılsız bölgelerinde sert nodüller veya su kabarcığı şeklinde görülür ve bu virüs el parmakları, bilekler, ön kollar ve yüze buluşabilmektedir. Hastalık hayvanın eti, derisi veya yününden insanlarda bulunan küçük sıyrıklar ve kesimde kullanılan bıçaklardan yaralanma ile bulaşabilmektedir. Bulaştıktan sonra takriben 1 hafta içerisinde virüsün bulaştığı yerde yaralar oluşur. 6 evreli olan bu hastalık esnasında yara en büyük halini 4-6 haftalık süreçte alır. Küçük bir sivilce olarak başlayıp ortası çökük, kırmızı mor renkli, sert hedef tarzı bir nodül halini alır. İyileşirken ise üzerinde ince bir kabuk oluşur. Hastalık sürecinde yara yerinde ağrı, kaşıntı ve bölgesel lenf düğümlerinde şişmeler görülebilir.

Orf Hastalığı Et Yemekle Bulaşmaz!

Hastalık ilk görüldüğünde insanlar çok da ehemmiyet göstermeyebilirler. Hatta bazen çıban zannedilerek boşaltılmaya çalışılır. Bu da el üzerindeki bakteriyel enfeksiyonların artmasına neden olabilmektedir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için zaman kaybetmeden bir cildiye uzmanına başvurmak gerekir. Bu hastalık, kurban eti yemekle ve insandan insana bulaşmaz.

 

Teşhis, Cildiye Uzmanlarınca Konulabilir

Hastalığa klinik teşhis dermatologlar tarafından konulabilir. El, kol ve yüz gibi temas noktalarında tek bir yara olması durumunda keçi, koyun ve koç gibi hayvanlarla teması olup olmadığı, kelle temizleyip temizlemediği sorulur. Daha şüpheli bir durum varsa şarbonla ayırıcı teşhis için laboratuvar yöntemlerine başvurulmalıdır. Tedavinin başarılı olması için ise yaranın kuru tutulması ve temiz bir şekilde bakımının yapılması önemlidir. Orf hastalığı, 6-8 haftada kendiliğinden iz bırakmadan iyileşebilir. Nadir durumlarda enfeksiyonlar oluşur ve o zaman da antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyulur.

Kurban Alırken Dikkat!

Orf hastalığından korunmak için hayvanların veteriner kontrolünde aşılanması gerekmektedir. Kurbanlık koyun, keçi veya koç alırken ağız ve burun mukozası, kasık bölgeleri dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Bu bölgelerde sert nodüller ve su kabarcığı şeklinde döküntüler bulunuyorsa alınmamalıdır. Alınması veya alındıktan sonra fark edilmesi durumunda ise kesim veya baş bölgesinin temizliği sırasında mutlaka gözeneksiz koruyucu eldivenler tercih edilmelidir. Temas halinde ise temas edilen bölgeler bol sabunlu su ile temizlenmelidir.

OTHER BLOG POSTS

You can follow the current news and content with us.

Jalupro Youth Serum Application in Mersin

Jalupro Youth Serum Application in Mersin

Jalupro® is a skin rejuvenation product approved by the Ministry of Health, which has been marketed all over the world by the Swiss-based biotechnology company Professional Derma since 2006.

Details
Is Botox a Youth Vaccine ?

Is Botox a Youth Vaccine ?

With the increase in the developments in the field of medicine, the number of applications for health and beauty has increased gradually all over the world.

Details

CONTACT US

0 324 331 02 03 Uzm. Dr. Ayşegül Güney Whatsapp 0 553 111 85 03 Güvenevler Mahallesi 1919 Sokak Medikal Plaza No: 3 Kat: 2 Yenişehir/Mersin [email protected] Get Directions Working hours Mid-week 09:00-18:00 Saturday 09:00-16:00

FOLLOW US ON SOCIAL MEDIA

CONTACT FORM

Name
Surname
Email Address
Phone
MESSAGE

Mersin Specialist Doctor Ayşegül Güney Dermatology Clinic

Our site has been prepared within the scope of publicity and announcement for information purposes in accordance with the 29th article of the Ministry of Health dated 15/2/2008 and numbered 26788 regulation. The information does not replace a doctor's diagnosis or examination. Please consult your doctor about your illness.