Aysegul Güney Whatsapp
Online Appointment

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Havaların soğuyup kış mevsiminin gelmesinden derimiz de olumsuz etkilenir. Soğuyan hava ile birlikte derimiz vücut ısısının azalmaması için kan dolaşımını azaltır, ter ve yaz bezleri daha yavaş çalışmaya başlar.

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Border

Kan dolaşımının yavaşlamasıyla birlikte ise cildin ihtiyacı olan antioksidanlar ve besleyici maddelerin alınması da zorlaşır. Cilt kuruluğu ile birlikte salgı bezlerinin aktivitesi de yavaşlamaya başlar . Bunun sonucunda da cilt hassaslaşarak dış etkilere daha açık bir hale gelir ve ardından da kaşınma, kızarma, renk değişiklikleri, çatlama ve pullanma gibi etkiler görülmeye başlar. Dermatolog Uzm. Dr. Ayşegül Güney , kış mevsiminde cilt bakımının nasıl yapılması gerektiğini sizler için derledi.

Nemlendirici Krem Kullanalım

Havaların soğumasının ciltte en belirgin etkisi kuruluktur ve çatlamadır. Dermatoloğumuzun tavsiye edeceği nemlendirici ile ciltteki kuruluk giderilerek çatlamaların önüne geçmek mümkündür.

Beslenmemize ve Vitamin Düzeylerimizin Normal Olmasına Özen Gösterelim

Kış aylarında vücudun en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri de vücut direncini artıracak vitamin ve minerallerdir. Dolayısıyla A, C, E, selenyum ve çinko gibi vitaminlerle takviye yapılması gerekebilir. Sağlıklı beslenme olmazsa olmazımız!

Güneş Koruyucu Kullanalım

Rüzgârlı ve soğuk havalar sonrası cilt kurur, nemini kaybeder. Bununla birlikte elastik lifler kaybolmaya başlar. Her ne kadar halk arasında kış güneşi etkisiz denilse de cildi olumsuz etkiler. Lekelenmelere sebep olur. Dolayısıyla sadece yazın değil kışın da güneş koruyucuları kullanmak gerekir. Güneş koruyucu seçilirken de kimyasal filtrelerin yanı sıra fiziksel filtresi olmasına da dikkat edilmelidir.

Cilt Temizliğine Özen Gösterelim

Cilt yapımıza uygun temizleme ürünleri ile cilt temizliği yapılmalıdır. Cilt kuru ise tonik ve alkol içeren ürünlerden kaçınmak gerekir. Sıcak su ile duş alındıktan sonra yüz ve vücut için mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır. Kışın banyo sonrası nemlendirici yağlar tercih edilmesi de yararlı olabilir.

Peeling Yapalım veya Yaptıralım

Kışın sağlıklı ve diri bir cilt için ölü hücrelerden kurtulmak gerekir. Bunun için de en etkili yöntemlerden biri peelingdir. Evde uygulanabilir Peeling ürünlerini dermatoloğunuzun önerisi ile temin edebilir ve doktor önerisine göre kullanabilirsiniz. Ayrıca Dermatoloğunuzun uygulayacağı daha yoğun peeling yöntemleri ile; leke ve sivilce gibi sorunları azaltıp daha canlı bir cilde kavuşmak mümkün. Kışın ayrıca, kozmetik amaçlı anti-aging (yaşlanma karşıtı) tedaviler ve nem aşıları da yaptırabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

OTHER BLOG POSTS

You can follow the current news and content with us.

Akıllı Dolgu Hem Güzelleştiriyor Hem De Kolajeni Artırıyor!

Akıllı Dolgu Hem Güzelleştiriyor Hem De Kolajeni Artırıyor!

İnsan bedeni yaşlandıkça ciltte gevşeme, sarkma ve çizgiler oluşur. Bunun en büyük nedeni ise vücudun doğal kolajen üretiminin azalmasıdır.

Details
Güneş Yanığı Nedir ? Tedavisi

Güneş Yanığı Nedir ? Tedavisi

Cildin güneş ışınlarına yoğun bir şekilde maruz kalması sonucu ciltte oluşan kızarıklık, yanma, su toplama gibi belirtiler gösteren cilt hasarına güneş yanığı denilmektedir.

Details

CONTACT US

0 324 331 02 03 Uzm. Dr. Ayşegül Güney Whatsapp 0 553 111 85 03 Güvenevler Mahallesi 1919 Sokak Medikal Plaza No: 3 Kat: 2 Yenişehir/Mersin [email protected] Get Directions Working hours Mid-week 09:00-18:00 Saturday 09:00-16:00

FOLLOW US ON SOCIAL MEDIA

CONTACT FORM

Name
Surname
Email Address
Phone
MESSAGE

Mersin Specialist Doctor Ayşegül Güney Dermatology Clinic

Our site has been prepared within the scope of publicity and announcement for information purposes in accordance with the 29th article of the Ministry of Health dated 15/2/2008 and numbered 26788 regulation. The information does not replace a doctor's diagnosis or examination. Please consult your doctor about your illness.