Aysegul Güney Whatsapp
Online Appointment

Yara İzi Neden Olur? Tamamen İyileşmesi Mümkün Mü?

Kişinin hayatı boyunca karşılaştığı fiziksel travmalar, geçirilen çeşitli kazalar, ameliyatlar, çeşitli hastalıklar, yanıklar, bazı dermal enfeksiyonlar vücutta yara izi oluşumunun temel nedenleri arasında yer almaktadır.

Yara İzi Neden Olur? Tamamen İyileşmesi Mümkün Mü?
Yara İzi Neden Olur? Tamamen İyileşmesi Mümkün Mü? Border

Yara İzi Neden Olur?

Kişinin hayatı boyunca karşılaştığı fiziksel travmalar, geçirilen çeşitli kazalar, ameliyatlar, çeşitli hastalıklar, yanıklar, bazı dermal enfeksiyonlar vücutta yara izi oluşumunun temel nedenleri arasında yer almaktadır. Derinin üst tabakasında oluşan bu yaraların ortaya çıkış sebebi, cildin alt katmanlarını etkileyen hasar ve travmalar neticesinde meydana gelmektedir. Oluşan bu yara izleri hiçbir zaman normal vücut dokusu şeklinde onarılmazlar. Ciltteki yaralar, vücut tarafından oluşturulmuş olan ve asıl dokudan farklı olan, fibröz doku olarak isimlendirilen özel bir onarım dokusu bir diğer adıyla "skar dokusu" ile iyileşmektedir.

Yaranın şekli (düz ya da dairesel oluşu, dik ya da eğimli oluşu, boyu ve derinliği), vücutta bulunduğu yer ve izin yönü, derinin rengi ve kalınlığı, kişinin yaşı, genetik faktörler gibi birçok değişken izin görünümünü etkileyebilir. Yaralanma veya kesik sonucu cilt bütünlüğü bozulduğunda, vücudun tamir mekanizmaları devreye girer ve bol miktarda tamir hücresi ve bu hücrelerin ürettiği bağ dokusu (kollajen) ile yara kapatılır.

 

Yara İzlerinin Yok Edilmesi Mümkün Mü?

Hiçbir iz tümüyle yok edilemez. Erken önlemler ve tedaviler ile büyük oranda belirginliği azaltılabilir. Yara izi tedavisi yara izinin oluşma süresine göre değişmekle beraber çok farklı şekillerde yara izi tedavileri bulunmaktadır. Bir yara izinin son halini alması için en az 1 yıl geçmelidir. Bu 1 yıl içinde erken dönemde yara izi özel kremler ile veya bazı silikon tabakalar ile daha az belirgin hale getirilebilir. İyileşmeyi hızlandırıcı uygulamalar yapılabilir. 1 yıl sonra hala yara izi belirgin ise karbondioksit lazer, peeling (asidik maddeler ile cilt soyma işlemi), tekrar yara izinin cerrahi olarak çıkarılması, PRP tedavisi, Plexr uygulamaları, İğneli radyofrekans, kök hücre enjeksiyonları, çukurlaşmış alanlarda kollajen enjeksiyonları, son dönemde kullanıma giren enjekte edilen hyaluronidaz-lipaz-kollejenaz karışımları ile kayda değer düzelmeler sağlanabilmektedir. En uygun tedaviye doktorunuz karar verecektir.

OTHER BLOG POSTS

You can follow the current news and content with us.

Dudak Dolgusu Nedir? Kimlere Uygulanabilir?

Dudak Dolgusu Nedir? Kimlere Uygulanabilir?

Dudak Dolgusu; dudakların dolgunlaşması, hacim kazanması ve daha estetik bir görünüme kavuşması için yapılan uygulamadır.

Details
Brow Lift with Botox

Brow Lift with Botox

Brow lift with Botox is a very practical and successful procedure for raising low eyebrows.

Details

CONTACT US

0 324 331 02 03 Uzm. Dr. Ayşegül Güney Whatsapp 0 553 111 85 03 Güvenevler Mahallesi 1919 Sokak Medikal Plaza No: 3 Kat: 2 Yenişehir/Mersin [email protected] Get Directions Working hours Mid-week 09:00-18:00 Saturday 09:00-16:00

FOLLOW US ON SOCIAL MEDIA

CONTACT FORM

Name
Surname
Email Address
Phone
MESSAGE

Mersin Specialist Doctor Ayşegül Güney Dermatology Clinic

Our site has been prepared within the scope of publicity and announcement for information purposes in accordance with the 29th article of the Ministry of Health dated 15/2/2008 and numbered 26788 regulation. The information does not replace a doctor's diagnosis or examination. Please consult your doctor about your illness.