Hafta İçi: 09:00 - 18:00

C.tesi: 09:00 - 17:00

Anasayfa Medya Blog SİYAH NOKTA TEMİZLİĞİ

Siyah Nokta Temizliği

Siyah Nokta Temizliği

Siyah Nokta Temizliği Nedir?

SİYAH NOKTALAR (KOMEDON)

Ergenlik döneminde hormonların etkisi ile yağ salgısı artar. Yağlanan cildin gözeneklerinin tıkanması daha kolaydır. Bu nedenle siyah nokta oluşumu ergenlerde sıklıkla görülür. Genetik olarak yatkın kişilerde yağ salgısının deri dışına atıldığı kıl-yağ bezi kanalında kalınlaşma ve buradaki hücrelerin yapışkanlığından dolayı kanalın tıkanmaya meyilli olması önemli bir faktördür. Kanalın tıkanması ile sebum dediğimiz yağ salgısı bu kanalda birikerek komedon adı verilen siyah ya da beyaz noktaları oluşturur.

Siyah nokta oluşumuna genetik faktörler kadar fiziksel faktörler de yol açabilir. Fiziksel faktörler arasında sürülen yağlı kremler, sıcak hava, terleme artışı, makyaj uygulamaları, cilt yapısına uygun kozmetiklerin ve cilt temizleyicilerin kullanılmaması, aşırı güneş maruziyeti, bazı kimyasallar sayılabilir.

Siyah noktalar akne öncüsü olup gerekli önlemler alınmadığında ve uygun şekilde temizlenmediğinde içi iltihaplı sivilcelere dönebilir. Kişiyi kozmetik olarak rahatsız eden bu siyah nokta oluşumları, erken dönemde, kişinin kullanacağı dermokozmetik ürünlerin düzenlenmesi ile ortadan kaldırılabilir. Daha yoğun siyah nokta oluşumları profesyonel cilt bakımı uygulamaları ile komedonekstraktörü dediğimiz uygun aparatlarla, kimyasal peelingler ve medikal tedaviler ile temizlenebilir. Siyah nokta temizliği yapılırken hijyen kurallarına uyulması ve uygun yöntemin kullanılması önemlidir. Ayrıca siyah nokta oluşumuna neden olan durumların değerlendirilmesi ve gerekli önlemlerin alınması yeni siyah nokta oluşumunu azaltacaktır. Bu nedenlerle inatçı siyah nokta problemi yaşıyorsanız Dermatoloji Uzmanına muayene olmanız ve gerekli değerlendirmeden sonra tedavinin düzenlenmesi daha sağlıklı olacaktır. Siyah nokta temizliğinde hangi yöntemin daha uygun olduğuna Dematolog doktorunuz karar verecektir.Benzer Blog Yazıları