Hafta İçi: 09:00 - 18:00

C.tesi: 09:00 - 17:00

Anasayfa Medya Blog KAVURUCU SICAKLARDA KURUYAN CİLT NASIL NEMLENDİRİLİR?

Kavurucu Sıcaklarda Kuruyan Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Kavurucu Sıcaklarda Kuruyan Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Kurak geçen yaz mevsiminden en çok etkilenen organlarımızdan biri de hiç şüphesiz cildimiz. Kavurucu sıcaklarda kuruyan cildimiz kurumuş topraklar gibi çatlaklı, pullu, kızarık, kaşıntılı bir hal alabilir. Kuruyan cilt ise alerjilere daha yatkın hale gelir, kırışır, kendi kendini tamir yeteneği azalır. Bu nedenlerle cildimizi nemlendirmek, sağlığını korumak ve yaşlanmasını geciktirmek açısından oldukça önemlidir. İşte Dermatolog Ayşegül Güney’den kuruyan cildin nasıl nemlendirileceğine dair birkaç ipucu…

Su İçmeyi İhmal Etmeyin!

Cildin su içeriği cildin nemliliğini etkileyen önemli bir faktördür. Gün içerisinde yeterli miktarda ve aralıklı olarak su içmek hücre fonksiyonlarının kolay ilerleyebilmesi açısından oldukça önemlidir.

Hyaluronik Asit İle Cildi Destekleyin!

Suyun ciltte tutulabilmesi için bir takım faktörler olması gerekir. En önemli faktörlerden biri de cildin ‘hyaluronikasit’ içeriğidir. Hyaluronikasit su tutucu bir maddedir, yaşla, zamanla üretimi azalır. Dolayısı ile yaş ile birlikte ciltte kuruma meydana gelir. Ayşegül Güney Dermatoloji Kliniği’nde uygulanan tedavi yöntemleri ile cildin hyaluronik asit içeriği desteklenir.

Güneşin Zararlı Işınlarına Maruz Kalmayın!

Özellikle cilt yüzeyinden de su kaybedilmektedir. Aşırı güneş maruziyeti, ısı değişiklikleri, aşırı sıcak su ile banyo yapmak gibi etkenler nedeni ile de cilt kurur.

Cilt Yapınıza Uygun Nemlendirici Kullanın!

Yaz mevsiminde yapılan en büyük hatalardan biri de cilde uygun olmayan nemlendirici kremler kullanmaktır. Her insanın cilt yapısı farklıdır. Dolayısıyla birine uygun olan nemlendirici başka biri için uygun olmayabilir. Bir Cildiye uzmanı ile görüşerek cildinize uygun nemlendiricinin hangisi olduğunu öğrenin.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenin!

Cilt bariyer fonksiyonlarında önemli bir yer tutan lipit tabakasının hasarlanması da cildin kurumasına neden olur. Özellikle ağır diyetler, sağlıksız beslenme, uzun dönem yağsız diyet uygulamaları cildin lipit bariyerinin bozulmasına neden olur.Benzer Blog Yazıları