Hafta İçi: 09:00 - 18:00

C.tesi: 09:00 - 17:00

Anasayfa Tedavi Alanları TIRNAK HASTALIKLARI TEDAVİSİ

Tırnak Hastalıkları Tedavisi

Tırnak Hastalıkları Tedavisi

Tırnak Hastalıkları Nedir? Tırnak Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnaklarda da çok değişik nedenlere bağlı olarak hastalıklar gelişebilir veya tüm vücudu etkileyen bir hastalığın yansıması olarak şekil bozuklukları görülebilir. Tırnaklardaki kalınlaşma, renk değişikliği, çöküklük, çizgilenme bazı organ hastalıklarının belirtisi olabilmektedir.

Tırnaklarda en çok görülen hastalıklar şunlardır:

Mantar: Daha çok nemli ve sıcak ortamlarda görülür. Ayakların sürekli kapalı kalması ve terleme ile artar.

Liken Planus: Bir deri hastalığıdır. Tırnaklarda cizgilenme, renk değişikliği, kalınlaşma görülebilir.

Sedef Hastalığı: Toplu iğne başı büyüklüğünde çukurluklar, tırnak boşalması, kalınlaşması ve sarı renk tırnak değişikliği ortaya çıkar.

Bakteriyel Hastalıklar

Melanom: Tırnakta koyu renkli lekelerdir. Önemlidir ve hemen bir dermatoloğa başvurulmalıdır.

Tırnak Batması: Yanlış tırnak kesimi, terleme ve yanlış ayakkabı seçimi nedeniyle ortaya çıkan, günlük yaşamı olumsuz etkileyen bir hastalıktır.

Dolama (Paronişi): Tırnak etrafındaki dokuda kızarıklık, şişlik ve ağrı ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu alan zamanla iltihaplanır ve parmağın fonksiyonunu etkilemeye başlar. Kronik yani süreğen dolama sedef hastalığı, egzama gibi hastalıklarla ilgili olabilir. Candida türü mantarlar da kronik dolamaya neden olabilmektedir.

Bütün bunların dışında tırnakların bombeleşmesi akciğer ve kalp hastalıklarından kaynaklanabilir. Demir eksikliğinde tırnaklarda incelme, düzleşme, tırnak kenarlarının kalkması söz konusudur. Tırnaklarınızda problem yaşıyorsanız mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısınız.Benzer Blog Yazıları