Hafta İçi: 09:00 - 18:00

C.tesi: 09:00 - 17:00

Anasayfa Tedavi Alanları SİĞİL TEDAVİSİ

Siğil Tedavisi

Siğil Tedavisi

Siğil Tedavisi Nedir? Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Siğiller, cildin üst tabakasına HPV (humanpapillomavirus) denilen virüsün yerleşmesi sonucu ortaya çıkan iyi huylu deri kabarıklıklarıdır. Ciltte meydana gelen kesik ve yaralanmalar ile virüs deriye bulaşır. Özellikle çocuklar ve ergenlerde daha sık rastlanır. Bu siğillerin çoğu zararsızdır ama bulaşıcıdır. Siğile temas etmek ya da siğile değen başka bir şeye temas etmek, virüsün yayılmasına neden olabilmektedir. En çok eller ve parmaklarda görülen siğiller, genital ve anal bölgede de ortaya çıkabilmektedir.

Siğiller genellikle cilt renginde, sert ve pürüzlü olurken, koyu renkte , düz ve yumuşak türleri de mevcuttur. Ayak tabanında çıkan siğiller düz bir görünüme sahiptir ve nasırla karıştırılabilir. Bu siğiller yürüdükçe ağrı yapabilirler.

Siğil tedavisinde salisilik asit içeren ilaçlar, koter ile yakma (elektrokoterizasyon), dondurma (kriyoterapi) ve lazer tedavisi gibi yöntemler kullanılmaktadır. Siğil tedavisinde, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi tedavi başarısını arttırır.Benzer Blog Yazıları