Hafta İçi: 09:00 - 18:00

C.tesi: 09:00 - 17:00

Anasayfa Tedavi Alanları EPİDERMAL KİSTLERİN ÇIKARILMASI

Epidermal Kistlerin Çıkarılması

Epidermal Kistlerin Çıkarılması

Epidermal Kistlerin Çıkarılması Nedir? Epidermal Kistlerin Çıkarılma Tedavisi

Epidermal kistler, cilt veya yüzeyel cilt altı doku içerisindeki epidermal hücrelerin çoğalması sonucu oluşan içi keratin yıkıntısı ile dolu olan kistik tümörlerdir. Genellikle baş ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilmektedir.

Genellikle asemptomatik olan ve sadece kozmetik sorunlara yol açan epidermal kistler, ortaya çıktığı yaşa, bulundukları yere ve sayılarına göre bazı hastalıkların belirtisi de olabilir.

Epidermal kistler, spontan olarak veya travma sonrası ortaya çıkan, her yaş grubunda görülebilen, nadiren kötü huylu olabilen, genellikle iyi huylu oluşumlardır. Bazı durumlarda kistler enfekte olup akıntılı yaralar oluşturabilir, kırmızı ve şiş vaziyette görülebilir.

Bu kistlerin tedavisi cerrahidir ve duvar bütünlüğü korunarak tamamen çıkarılması gerekmektedir.

Kist çıkarma işlemi genellikle lokal anestezi eşliğinde yapılır. Kist kesip çıkarılarak alınır ve o bölgeye dikiş atılır. Bazı durumlarda kist içeriği boşaltılarak iyileşmeye bırakılabilir veya dikişsiz bir şekilde uygulamalar yapılabilir. En uygun tedaviye doktorunuz karar verecektir.Benzer Blog Yazıları