Hafta İçi: 09:00 - 18:00

C.tesi: 09:00 - 17:00

Anasayfa Tedavi Alanları DERMATOLOJİ (CİLDİYE)

Dermatoloji (Cildiye)

Dermatoloji (Cildiye)

Dermatoloji; deri sağlığı, deri, saç, tırnak ve mukozaların (ağız içi ve genital bölge) hastalıkları ile ilgili tıpta uzmanlık alanıdır. Diğer bir ifade ile Deri ve Zührevi Hastalıklar alanıdır.

Dermatoloji uzmanı olmak isteyen kişi 6 yıl tıp fakültesi eğitimi aldıktan sonra TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı)'nı kazanarak 4 yıl süre ile Dermatoloji uzmanlık alanında eğitim almalıdır. Uzmanlık eğitimini de başarı ile tamamlayan kişi uzmanlık tezi hazırlar ve tekrar sınava tabi tutulur. Bu eğitim süreci ve sınav değerlendirmesinden sonra Dermatoloji (Deri ve Zührevi Hastalıklar) Uzmanı unvanı alınır.

Deri; saçlı deriden başlayarak, ağız içi ve genital bölgeyi de içine alarak ayak tırnaklarına kadar uzanan, tüm vücudumuzu kaplayan en büyük organımızdır. Bu alanda oluşan her türlü problem öncelikle Dermatolojinin konusudur. Derinin hastalıkları yanında, sağlığı ve güzelliği ile ilgili uygulamalar da Dermatoloji uzmanlık alanına girer. Alerjik deri hastalıkları, kaşıntılar, ürtiker (kurdeşen), psöriazis (sedef hastalığı), vitiligo, saç dökülmesi, deri kanserleri, tırnak problemleri, Behçet hastalığı, yanıklar, yaralanmalar, ağız içi ve genital bölgedeki yara ve kaşıntılar, cinsel temas ile bulaşan hastalıklar vs. gibi çok sayıda hastalık Dermatoloji uzmanlık alanı ile ilgilidir.

Dermatolojinin “Dermatolojik Cerrahi” ve “Kozmetik Dermatoloji” gibi kendi içinde özel uygulamaları barındıran alanları vardır.

Dermatolojik cerrahi; derinin sağlığını, fonksiyonlarını, güzelliğini sağlamak, korumak, geliştirmek için tıbben gerekli işlemleri ve kozmetik uygulamaları içerir. Amacı, derinin, deri eklerinin (saç, tırnak), mukozaların, çeşitli hastalıklarının tanı ve tedavisi, fonksiyonlarının, kozmetik görünümlerinin onarılması ve/veya iyileştirilmesidir. Tırnak çekimi, deri hastalıklarına tanı koymak ve tedavi amacı ile yapılan biyopsi işlemleri, deri tümörlerinin tedavi uygulamaları, deri kistlerinin çıkarılması işlemi, et beni tedavisi vs. dermatolojik cerrahi uygulamalardır.

Kozmetik Dermatoloji; cilt gençleştirme, kırışıklık ve leke tedavileri, bölgesel zayıflama, lazer epilasyon, dolgu uygulamaları, botulunim toksin (botox) uygulamaları, saç ekimi gibi uygulamaları içerir. Ayrıca kişilerin cilt tiplerine uygun olarak kullanacakları dermokozmetik ürünler konusunda bilgilendirilmesi ve ürünlerin düzenlenmesi bu alanın konusudur.

“En değerli giysiniz cildiniz, onu uzmanına emanet ediniz.”Benzer Blog Yazıları