Hafta İçi: 09:00 - 18:00

C.tesi: 09:00 - 17:00

Anasayfa Tedavi Alanları CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir? Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar genellikle cinsel ilişki ile bazen de sperm, kan, vajinal akıntı gibi başka yollarla bulaşan, toplumuzda görülme sıklıkları giderek artan bir grup hastalıktır. Bu tür hastalıklar bazen hasta anneden bebeğe gebelik veya doğum sırasında bazen de kan ürünlerinden veya iğne batması yolu ile bulaşabilir.

Bu hastalıklar ne tür belirtiler verir?

Cinsel yolla bulaşan hastalığın türüne göre belirtiler değişse de aşağıdaki belirtiler varsa mutlaka bir Dermatoloji uzmanına muayene olmalısınız.

  • Genital alanda, ağız içinde veya anal bölgede yara, içi sıvı dolu veya sıvı dolu olmadan kabarıklık,
  • Ağrılı veya yanma ile beraber olan idrar yapma
  • Penis veya vajinadan akıntı gelmesi
  • Kasık bölgesindeki lenf bezlerinde şişlik ve ağrı

Belirtiler ne zaman ortaya çıkar?

Belirtilerin bir ya da birkaçı cinsel yolla bulaşan bir hastalığı gösterebilir. Bu belirtiler cinsel ilişkiden kısa sürede (birkaç gün) ortaya çıkabileceği gibi bazen 3 ay sonra gibi geç bir dönemde de görülebilir.

Bu hastalıkların etkenleri nelerdir?

Bu tür hastalıklar bakterilerle (bel soğukluğu, frengi, klamidyal enfeksiyonlar), parazitlerle (trikomoniyazis) veya virüslerle (HPV-insan papilloma virüsü, HSV- uçuk virüsü, HIV-insan immün yetmezlik virüsü) ortaya çıkabilir.

Risk faktörleri nelerdir?

Aşağıdaki durumlar cinsel yolla bulaşan hastalıklar için risk faktörü olarak kabul edilmektedir.

  • Korunmasız cinsel ilişkide bulunmak
  • Çok sayıda kişi ile cinsel ilişki kurmak
  • Bir ya da birden fazla cinsel yolla bulaşan hastalığı olmak
  • Alkol veya madde bağımlısı olmak

Bu hastalıkların önemi nedir?

Bu hastalıklar sizin dışınızda eşinizi veya partnerinizi de etkiler. Tedavi edilmeyen hastalıklar çok çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle bu tür bir hastalığınız olduğunda en kısa sürede Dermatoloji uzmanına mümkünse partnerinizle beraber başvurmalı ya da onu da bu durumdan en kısa sürede haberdar etmelisiniz. Unutmamalısınız ki güzel anları yaşadığınız zamanlar onarılmaz durumlara yol açabilir.

Tanı nasıl konulur?

Cinsel yolla bulaşan bir hastalığa ait bulguları taşıyan hastalara hastalığın türüne göre yapılacak kan, idrar veya akıntı örneklerinin incelenmesi ile tanı konulabilir.

Tedavileri nasıl yapılır?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, hastalığı oluşturan etkenlere yönelik uygun ilaçlarla (antibiyotik, antiviral, antiparaziter) tedavi edilebilirler.

Bu konuda nelere dikkat edilmeli?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar diğer deri hastalıklarından farklı olarak karşıdaki kişiye hastalığı bulaştırma riski olan hastalıklardır. Bu hastalıkların toplumda duyulması da sosyal anlamda kişiyi izole edecektir. Ancak tüm bunlara karşın, bu tür hastalıkların tedavisi için en kısa süre içinde deri ve zührevi hastalıklar uzmanına başvurularak hastalığa doğru tanı konulması ve tedavinin en kısa süre içinde yapılması sağlanırsa kısa sürede sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşulur.Benzer Blog Yazıları