Hafta İçi: 09:00 - 18:00

C.tesi: 09:00 - 17:00

Anasayfa Tedavi Alanları CİLT BAKIMI

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Nedir? Cilt Bakımı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cildimiz dış dünyaya karşı korunma kalkanı olmasının yanı sıra, kendini sürekli yenileyen en büyük organımızdır. Cildimizin pürüzsüz, canlı, parlak olması sağlık ve güzellik göstergesidir. Uygun şekilde temizlenen ve nemlendirilen cilt, kendini daha iyi tamir eder ve yeniler. Bu nedenle cildimizin temel bakımını ihmal etmemeliyiz. Cilt tipi belirlenerek, periyodik aralıklarla yapılan cilt bakımı, cilt sağlığı ve güzelliğimizi korumaya yardımcı olur. Problemsiz ciltlerde koruma amaçlı cilt bakımları yapılabilir.

Buna karşılık cildimizde pütürlenmeler ya da siyah noktalar görmeye başladıysak, yağlanmamız arttıysa, sivilceler çıkıyorsa, lekeler oluşmaya başladıysa, eski parlaklığını ve canlılığını kaybettiyse, kırışıklıklar belirginleşmeye başladı ise bir Dermatoloji uzmanına başvurmalı ve uygun bakım programları konusunda bilgi almalıyız.

Profesyonel cilt bakımı uygulamalarında amaç, cildi ölü hücrelerden, gözenekleri tıkayan sebum ve kirden arındırmak, nemlendirmek ve bakımını sağlamaktır. Uygun şekilde temizlenen ve nemlendirilen, toksinlerden arındırılan cilt nefes alır, canlanır, yenilenir. Ayrıca son dönemde geliştirilen Aquapeel gibi cilt bakım sistemleri oldukça etkin derinlemesine temizlik ve masaj uygulaması sağlayabilmektedir. Profesyonel ürünler ve cihazlar eşliğinde yapılan bu cilt bakım programları yaklaşık 1-1,5 saat sürer. Gelişmiş cihazlar ve ürünler yardımı ile bu süre 30-40 dakikaya da indirilebilir. Cilt bakımında kullanılan ürünler kişinin cilt tipine göre belirlenir. Örneğin akneli ve yağlı ciltler için farklı özellikte su bazlı ürünler tercih edilirken, kuru ciltlerde daha yoğun ürünler ve serumlar kullanılabilir. Kullanılan ürünlerin profesyonel ürünler olması ve uygulayıcının bu konuda tecrübeli olması önemlidir.

Dermokozmetik profesyonel ürünler ile yapılan cilt bakımı çeşitli şekilde tanımlanabilir.

  • Akneli cilt bakımı
  • Yağlı cilt bakımı
  • Normal cilt bakımı
  • Hassas cilt bakımı
  • Kuru cilt bakımı
  • Sarkma ve kırışıklıklara karşı cilt bakım
  • Lekeli cilde uygun cilt bakımı
  • Cilt dengeleyici cilt bakımı vs.

Yapılacak bakım cilt tipine göre tanımlandıktan sonra uygulanacak ürün grubu ona göre belirlenir. Her ürünün ayrı bir uygulama tekniği ve sırası olup, bu düzen uygulayıcı tarafından hassasiyetle takip edilir. Ayrıca bakım sırasında ürünler cilde uygulandıkça çeşitli masaj teknikleri ile de kan ve lenf dolaşımı hızlandırılır. Ölü hücrelerden ve sebumdan arındırılan, dolaşımı hızlanan cildin oksijenlenmesi ve beslenmesi artar.

Cilt bakımı yapılacak kişinin yaşı da uygun bakımı seçmede önemlidir. Genç, problemsiz ciltlerde daha yumuşak bakımlar tercih edilirken, 25 yaş sonrası problemsiz ciltlerde temel bakım ayda bir kez yapılabilir. Ancak 40 yaş ve üzeri kişilerde ciltte kollojen ve elastin miktarı azalmaya, cilt elastikiyetini kaybetmeye, sarkmaya, kırışıklık oluşturmaya başlamıştır. Bu yaş gurubunda yaşlanma karşıtı daha yoğun bakımlar yapmak gerekebilir.

Düzenli yapılan bakımlar ile cilt daha nemli, parlak, canlı görünecektir. Belli periyotlarla yapılan cilt bakımları, yaşlanma etkilerini azaltmaya, henüz sorun oluşmadan cildinizin gençliğini ve güzelliğini korumaya, tıbbi müdahale ihtiyacını azaltmaya yardımcı olur.Benzer Blog Yazıları