Hafta İçi: 09:00 - 18:00

C.tesi: 09:00 - 17:00

Anasayfa Medya Duyurular KORONA İLE MÜCADELE EDERKEN CİLT SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN!

Korona ile Mücadele Ederken Cilt Sağlığınızdan Olmayın!

Korona ile Mücadele Ederken Cilt Sağlığınızdan Olmayın!

Çin’de başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle her geçen gün ölümler artmaya devam ediyor. Salgını durdurabilmek için ülkeler vatandaşlarına sokağa çıkmama uyarısı yaparken, uzmanlar ise sosyal izolasyon ve temizlik çağrısı yapıyorlar. Uzmanlar, vatandaşların ellerini sık sık 20 saniye boyunca bol köpükle yıkaması uyarısında bulunuyorlar.

Elleri sık sık yıkamanın cilt sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri neler?

Türk Dermatoloji Derneği üyesi Uzman Dr. Ayşegül Güney, korona ile mücadelede el temizliğinin çok önemli olduğunu ancak elleri 20 saniye boyunca bol köpükle yıkamanın cilt sağlığını olumsuz etkileyebilerek tahrişe bağlı egzama riski doğurabileceği uyarısında bulundu. Bu risk karşısında her yıkama sonrası ellere mutlaka bir nemlendirici uygulanması gerektiğinin altını çizen Uzm. Dr. Güney, bu nemlendiricinin deri bariyerini onararak sık yıkamaya karşı koruyucu bir etkisi olacağının altını çizdi. Kullanılacak nemlendiricinin kokusuz ve yağlı bazlı olması gerektiğine vurgu yapan Uzm. Dr. Güney, “Sık el yıkamaya ve dezenfektan kullanımına bağlı olarak irritan kontakt dermatit (tahrişe bağlı egzama) rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Bu durumla karşılaşmamak için kokusuz, yağlı bazlı saf beyaz vazelin gibi nemlendiriciler kullanılmalıdır. Bunlar bulunamıyorsa zeytinyağı sürülerek cilt koruma altına alınmalıdır.” dedi. Yıpranma şiddetli, egzama tablosu ağır ise Deri ve Zührevi Hastalıklar uzmanına danışılması gerektiğini ifade eden Uzm. Dr. Güney, “Uzmanınızın önereceği kortizonlu krem veya merhem mutlaka uygulanmalıdır. Çünkü şiddetli egzama olması durumunda tek başına nemlendirici yeterli gelmeyebilir.” uyarısında bulundu.

Türk Dermatoloji Derneği Dermatoallerji Çalışma Grubu el hijyeni ve bakım önerileri

1- Ellerinizden ve bileklerinizden tüm takı ve bileklik gibi aksesuarlar çıkarılmalıdır. Zorunlu olmadıkça saat takılmamalıdır.
2- Tırnaklar kısa kesilmelidir.
3- Ellerinizi sık sık sıvı sabun ve ılık su (sıcak su değil) ile 20 saniye boyunca köpürterek yıkayınız. İyice durulayın ve mümkünse tek kullanımlık kağıt havlu ile kurulayınız.
4- Su ve sabun kullanılamayan durumlarda en az %60 alkol bazlı bir dezenfektan ile ellerinizi dezenfekte etmeniz ve sonrasında en kısa sürede ellerin yıkanması gerekmektedir.
5- Her yıkama sonrası elleriniz nemli iken mutlaka bir nemlendirici uygulayın. Çünkü bu nemlendirici deriyi onarır ve korunmaya katkı sağlar.
6- Nemlendirici kokusuz ve yağlı bazlı olmalıdır. Saf beyaz vazelin ya da hiçbir şey bulamazsanız zeytinyağı sürerek cildinizi koruyabilirsiniz.
7- Sık el yıkamaya ve dezenfektan kullanımına bağlı tahrişe bağlı egzama tablonuz şiddetliyse Deri ve Zührevi Hastalıklar uzmanınıza danışıp önereceği kortizonlu krem veya merhemi kısa süreli kullanabilirsiniz. Çünkü şiddetli egzama için tek başına nemlendirici yetersiz kalır.
8- Lütfen doktorunuz tarafından önerilmeyen ilaçları kullanmayınız.
9- Virüsten korunma için ellerinizi yıkamanız çok önemlidir. Unutmayınız ki, egzamanız tedavi edilebilir.Benzer Blog Yazıları