Hafta İçi: 09:00 - 18:00

C.tesi: 09:00 - 17:00

Anasayfa Medya Blog YARA İZİ NEDEN OLUR? TAMAMEN İYİLEŞMESİ MÜMKÜN MÜ?

Yara İzi Neden Olur? Tamamen İyileşmesi Mümkün Mü?

Yara İzi Neden Olur? Tamamen İyileşmesi Mümkün Mü?

Yara İzi Neden Olur?

Kişinin hayatı boyunca karşılaştığı fiziksek travmalar, geçirilen çeşitli kazalar, ameliyatlar, çeşitli hastalıklar, yanıklar, bazı dermal enfeksiyonlar vücutta yara izi oluşumunun temel nedenleri arasında yer almaktadır. Derinin üst tabakasında oluşan bu yaraların ortaya çıkış sebebi, cildin alt katmanlarını etkileyen hasar ve travmalar neticesinde meydana gelmektedir. Oluşan bu yara izleri hiç bir zaman normal vücut dokusu şeklinde onarılmazlar. Ciltteki yaralar, vücut tarafından oluşturulmuş olan ve asıl dokudan farklı olan, fibröz doku olarak isimlendirilen özel bir onarım dokusu bir diğer adıyla "skar dokusu" ile iyileşmektedir.

Yaranın şekli (düz ya da dairesel oluşu, dik ya da eğimli oluşu, boyu ve derinliği), vücutta bulunduğu yer ve izin yönü, derinin rengi ve kalınlığı, kişinin yaşı, genetik faktörler gibi birçok değişken izin görünümünü etkileyebilir. Yaralanma veya kesik sonucu cilt bütünlüğü bozulduğunda, vücudun tamir mekanizmaları devreye girer ve bol miktarda tamir hücresi ve bu hücrelerin ürettiği bağ dokusu (kollagen) ile yara kapatılır.

Yara İzlerinin Yok Edilmesi Mümkün Mü?

Hiçbir iz tümüyle yok edilemez. Erken önlemler ve tedaviler ile büyük oranda belirginliği azaltılabilir. Yara izi tedavisi yara izinin oluşma süresine göre değişmekle beraber çok farklı şekillerde yara izi tedavileri bulunmaktadır. Bir yara izinin son halini alması için en az 1 yıl geçmelidir. Bu 1 yıl içinde erken dönemde yara izi özel kremler ile veya bazı slikon tabakalar ile daha az belirgin hale getirilebilir. İyileşmeyi hızlandırıcı uygulamalar yapılabilir. 1 yıl sonra hala yara izi belirgin ise karbondioksit lazer, peeling (asitik maddeler ile cilt soyma işlemi), tekrar yara izinin cerrahi olarak çıkarılması, PRP tedavisi, Plexr uygulamaları, İğneli radyofrekans, kök hücre enjeksiyonları, çukurlaşmış alanlarda kollojen enjeksiyonları, son dönemde kullanıma giren enjekte edilen hyaluronidaz-lipaz-kollejenaz karışımları ile kayda değer düzelmeler sağlanabilmektedir. En uygun tedaviye doktorunuz karar verecektir.Benzer Blog Yazıları