Hafta İçi: 09:00 - 18:00

C.tesi: 09:00 - 17:00

Anasayfa Medya Blog SİVİLCEYİ ÇOĞALTAN SEBEPLER

Sivilceyi Çoğaltan Sebepler

Sivilceyi Çoğaltan Sebepler

Özellikle ergenlik dönemi olmak üzere vücutta çıkan sivilceler (akne) sosyal hayatı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Peki çoğunlukla özgüven kaybına neden olan sivilceyi tetikleyen etkenler nelerdir haberiniz var mı? Bugün sizlerle sivilceyi artıran etkenler, sivilce çıkmaması için yapılması gerekenler, sivilce nasıl geçer gibi sorulara cevap arayacağız.

Akne Sorunu İçin Bu Önerileri Dikkate Alın

Sivilce problemi yaşıyorsanız özellikle beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Bunun için karbonhidratlı ve yüksek kalorili gıdalardan uzak durmak sivilceyi önleme adına etkilidir. Tam yağlı süt ve süt ürünleri, hazır katkı maddeli ambalajlı ürünler, kuruyemiş, çikolata, mayonez gibi ürünleri tüketirken dikkatli edilmeli.

Sivilce tedavisi görüyorsanız gözenekleri tıkayacak makyaj malzemelerinden uzak durmalısınız. Özellikle de komedon oluşumuna neden olabilecek yoğun fondötenler ve yağ bazlı nemlendiricili ürünlerden kaçınılmalıdır.

Güneş koruyucu kullanırken de yağlı ürünler yerine dermatoloğunuzun önereceği cilt tipinize uygun güneş koruyucu tercih edin.

Sivilceyi tetikleyen en önemli faktörlerden biri de strestir. Bunun için mümkün olduğunca stresten uzak durmak gerekir. Bu noktada stresin sivilceye, sivilcenin de strese neden olduğu bir döngü ile nasıl baş edilebileceği noktasında bir uzman yardımı almak gerekir.

Cildinizin güzelliği için kullandığınız ürünlere dikkat edin. Çevre tavsiyesi ile veya rastgele bir şekilde cilt ürünlerini kullanmamalı, dermatoloğunuzun önerdiği ürünleri tercih etmelisiniz.

Vücudunuzda 1-2 adet akne lezyonu varsa uzmana ihtiyaç duymayabilirsiniz ancak yoğun bir şekilde bulunuyorsa mutla bir uzmana başvurmanızda fayda vardır.

Akne ile mücadelede tek bir yöntem yoktur. Her cilt için ayrı tedavi yöntemleri olabilir.

Sivilceli ciltler için beslenme programı, sivilce yapan yiyecekler ve en doğru tedavi yöntemlerini öğrenmek için Mersin’de Ayşegül Güney Dermatoloji Kliniği’ni tercih edebilir veya Sivilce Tedavisi ilgili tedavi yazımızı da okuyarak faydalanabilirsiniz.Benzer Blog Yazıları