Hafta İçi: 09:00 - 18:00

C.tesi: 09:00 - 17:00

Anasayfa Medya Blog PRP TEDAVİSİ NEDİR?

PRP Tedavisi Nedir?

PRP Tedavisi Nedir?

PRP Tedavisi Nedir?

Platelet Rich Plasma (trombositlerden zenginleştirilmiş plazma) yani kısaca PRP, uygulamaya verilen isimdir. Bir kişiden alınan az miktardaki kanın özel bir işlemden geçirilerek bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen az miktardaki trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazmanın yine aynı kişiye cilt gençleştirme amaçlı geri verilmesi işlemidir. PRP uygulaması yara izleri, kırışıklıklar, lekeler ve saç dökülmesi tedavisinde de kullanılır. Kendi kanınız kullanılarak uygulanacak işlemin sonuçları oldukça etkilidir. Plazma içinde yoğun olarak bulunan trombositler cilde verildiğinde bünyelerinde bulunan büyüme faktörleri, kollajen üretimi ve yeni kılcal damarların oluşmasını uyarır, bu da cildin kendini hızla yenilemesini sağlar.

PRP Nasıl Uygulanır?

Kişinin kanı steril bir ortamda alınarak özel bir santrifüj cihazında yüksek hızda ve belli sürede işleme tabi tutulur. Kanın alyuvarlar ve akyuvarlar gibi şekilli elemanları dibe çökerken, trombosit açısından zengin bölümü üst kısımda toplanır. Trombosit bakımından zengin bu plazmanın uygulama yapılacak bölgeye verilme işlemi ise yaklaşık 20-30 dakika sürer. Uygulamadan hemen sonra ciltte canlılık ve parlaklık ortaya çıkar. Üç veya dört uygulamadan sonra belirgin bir etki görülür.

Uygulama Alanları Nelerdir?

Estetik amaçlı uygulamalarda yüz, boyun, dekolte, eller, bacak içleri, kollar gibi vücut bölgelerine,

  • Estetik amaçlı uygulamalarda yüz, boyun, dekolte, eller, bacak içleri, kollar gibi vücut bölgelerine,
  • Lazerle soyma gibi uygulamalardan hemen sonra derinin hızla yapılanmasını sağlamada,
  • Deride yılarca ultraviyole ışınlarına maruz kalmanın sonucunda oluşan kırışıkların düzelmesi, çöküntülerin giderilmesi, esneklik parlaklığın kazandırılmasında,
  • İyileşmesi süresi uzayan yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünde,
  • Saç dökülmesi tedavisinde tek başına veya diğer uygulamalara yardımcı olarak,
  • Yüz bölgesindeki yılların getirmiş olduğu çöküntü olan bölgelerde dolgu amaçlı kullanılır.
  • 2-4 hafta ara ile 3-4 uygulamadan sonra yılda bir tekrarlanırsa, kürlerin etkisi daha uzun süreli olur.


Benzer Blog Yazıları