Hafta İçi: 09:00 - 18:00

C.tesi: 09:00 - 17:00

Anasayfa Medya Blog MASKE NEDENİYLE OLUŞAN CİLT PROBLEMLERİ NASIL ÖNLENİR?

Maske Nedeniyle Oluşan Cilt Problemleri Nasıl Önlenir?

Maske Nedeniyle Oluşan Cilt Problemleri Nasıl Önlenir?

Dermatolog Uzman Dr. Ayşegül Güney, özellikle sıcak havalarda maske kullanımının cilt problemlerine neden olabileceğini, alınacak küçük önlemlerle bu riskin ortadan kaldırılabileceği uyarısında bulundu. Mersin’de deri hastalıkları, deri tümörleri, alerjik deri hastalıkları ve kozmetik dermatoloji alanında hizmet veren Dermatolog Uzm. Dr. Ayşegül Güney, pandemi döneminde maske takımı nedeniyle ciltte meydana gelebilecek hastalıklara karşı uyarılarda bulundu. Güney tavsiyelerini şöyle sıraladı:

Maske Nemlendiğinde Değiştirilmesi Gerekiyor

Bu süreçte şunu gördük ki artık günlük hayatta maske kullanımı olmazsa olmaz bir hale geldi. Çoğu yerde maskesiz sokağa çıkmak bile yasaklandı. Dolayısıyla maske kullanırken alabileceğimiz küçük önlemlerle yaşanabilecek cilt problemlerini ortadan kaldırabiliriz.

Özellikle sıcak yaz mevsiminde nem ve terlemenin etkisiyle maske kullanımına bağlı cilt problemleri ortaya çıkabilir. Maskenin temas ettiği bölgelerde kızarıklık, kabuklanma, kuruluk görülebilir. Buna bir de terleme eklenirse kulak arkasında tahriş ve çatlaklar oluşabilir. Bunların yanında egzama hastalığının yanında vücudun sivilceye eğilimi de artabilir.

Bütün bu rahatsızlıklar küçük önlemlerle engellenebilir. Maskeliyken sıcak ortamlara girilmemesi, maske nemlendiğinde mutlaka değiştirilmesi ve maske ile gün boyu dolaşılmaması ilk akla gelecek önlemlerdir. Maskeye bağlı temas egzaması görülmesi durumunda ise pamuklu kumaşlardan dikilmiş maskeler giyip üzerine ise cerrahi maske takılmalıdır. Böyle yapılarak cerrahi maskenin deriye teması önlenir ve şikâyetler de zaman içerisinde ortadan kalkar.

Yüzünüzü Yıkayın

Eve döndüğünüzde maskeyi çıkarıp cildinize uygun bir temizleyici ile yüzünüzü yıkayın. Ardından cilt tipinize göre uygun bir nemlendiriciyle yüzünüzü nemlendirin. Cildinizde oluşabilecek ton değişikliklerini önlemek için de dışarı çıkarken muhakkak maske dışında kalan alanlara güneş koruyucu sürün.

Koronavirüs sürecinde tedbir amacıyla alkol bazlı dezenfektanlar kullanılmakta. Şunu unutmayın, herşeyin fazlası zarardır. Dezenfektanların aşırı kullanımı da derinizde irritasyonlara neden olur ve el egzamasını artırabilir. Ayrıca bu maddeleri kesinlikle yüzünüze uyglamayın. Eller için dezenfektan kullandıktan sonra da sık sık muhakkak yağ bazlı nemlendiricilerle derinizi nemlendirin.

Uzun süre maske takmak durumunda kalıyorsanız temas eden basınç yerlerine, özellikle kulak arkası ve diğer kısımlara teması azaltmak için gazlı bezler koyabilirsiniz. Bunun yanında lastikli maskeler yerine bağlanabilir maskeler kullanmak da kulak arkasındaki tahrişi önler.Benzer Blog Yazıları