Hafta İçi: 09:00 - 18:00

C.tesi: 09:00 - 17:00

Anasayfa Medya Blog LEKE NEDİR & NEDEN OLUŞUR & LEKELENME

Leke Nedir & Neden Oluşur & Lekelenme

Leke Nedir & Neden Oluşur & Lekelenme

Leke, hem kadın hem de erkeklerde görülen en yaygın cilt rahatsızlıklarından biridir. Lekeler, ciltteki melanosit hücrelerinin salgıladığı melanin pigmentinin ciltte birikmesi sonucunda oluşur. Uzun süreler boyunca güneşe maruz kalmak, genetik faktörler, kullanılan kimi kimyasal maddeler, gebelik, kullanılan hormonal tabletler ve doğumsal faktörler cildimizde oluşan lekelenmelerin birincil nedenleri arasında sayılabilir.

Vücutta Leke Oluşmasının Nedenleri & Sebepleri Nelerdir?

Yüz ve eller başta olmak üzere vücutta yaşanan lekelenmelerin nedenlerini şöyledir:

  • Güneşe fazla maruz kalmak,
  • Hamilelik döneminde yaşanan hormonal değişimler,
  • Sivilcelerin vücutta bıraktığı renksel koyuluklar,
  • Kortizon içerikli ilaçlar,
  • Ailesel (genetiksel) faktörler,
  • Doğuştan gelen pigmentasyon hastalıkları, (Leucoderma gibi)
  • Vitiligo (En sık görüldüğü bölgeler yüz, göz, ağız, burun çevresi, el sırtları, meme uçları, diz ve dirsekler)

Cilt Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir? Leke Tedavisi Yöntemleri

Cildimizde oluşan lekeler çeşitli medikal estetik uygulamalar ve leke tedavisine spesifik üretilmiş prepatlarla tedavi edilebilmekte ve son derece başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Günümüzde leke tedavisinde, dermabrazyon, mikrodermabrazyon, kimyasal peeling, kryterapi, lazer, fraksiyonel lazer gibi medikal estetik uygulamalar sıklıkla kullanılmaktadır. Yapılan bu işlemlerle cilt kimi zaman soyulmakta kimi zaman ise peeling uygulaması ile lekeli bölgelerdeki cildin tasfiyesi sağlanmaktadır.

Leke tedavisinde kullanılan bir diğer etkili yöntem ise leke tedavisi için üretilmiş özel içerikli leke ürünleridir. Leke ürünleri ile cilde yerleşmiş lekelerin rengini açılması sağlanırken baskılayıcı özellikleri ile yeni lekelerin oluşması da engellenebilmektedir.Benzer Blog Yazıları