Hafta İçi: 09:00 - 18:00

C.tesi: 09:00 - 17:00

Anasayfa Medya Blog KRİYOTERAPİ NEDİR?

Kriyoterapi Nedir?

Kriyoterapi Nedir?

Kriyoterapi, dermatolojide birçok deri probleminin tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kolay uygulanan, hastane yatışı gerektirmeyen, iyi kozmetik sonuçları olan, her yaş grubunda uygulanabilen bir tedavi metodudur. Kriyoterapi, dokulardan ısının taşınmasının kullanıldığı bir tekniktir. Isı transferi dokunun yapısına, su içeriğine, damarlanmasına ve soğutucu ajanın niteliğine bağlı değişir. Likit nitrojen en sık kullanılan kriyojendir. Dipstik, sprey, kriyoprob ve intralezyonel olmak üzere dört şekilde uygulanabilir. İşlem öncesi genellikle lokal anestezi gerekmez.

Dondurulan dokudaki bulgular donma, erime, ödem, kriyonekroz ve yara iyileşmesi olmak üzere beş aşamadan oluşur. Kriyonekrozun tam olarak oluşturulması tedavide etkili olabilmek için gerekli olan şarttır. Kriyoterapi ile tedavi edilen problemin türü ve boyutuna, yerleştiği bölgeye göre tedavi süresi ve seans sayısı değişiklik gösterir.

Kriyoterapinin Yan Etkileri Nelerdir?

Yan etkiler; ağrı, bül oluşumu, ödem, renk değişikliği ve yara izi olabilir. Kriyoterapi uygulaması dermatologlar tarafından birçok deri probleminde sıklıkla kullanıldığı için bu tedaviyi öneren dermatologunuz işlemi en uygun şekilde yapacaktır. Uygun endikasyon ve şartlarda oldukça başarılı bir yöntemdir.Benzer Blog Yazıları