Hafta İçi: 09:00 - 18:00

C.tesi: 09:00 - 17:00

Anasayfa Medya Blog GENİTAL SİĞİL TEDAVİSİ

Genital Siğil Tedavisi

Genital Siğil Tedavisi

Genital Siğil Tedavisi Nedir?

Genital bölgede görülen ve insan papilloma virusa (HPV) bağlı olarak ortaya çıkan cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. 15-49 yaş arasındaki kişilerin %1-2’sinde görülmektedir. HPV’nin 100’den fazla tipi vardır ve bunların yaklaşık yarısı genital siğile neden olabilmektedir. Hastalığın kuluçka dönemi haftalar veya yıllar olabilmektedir.

Genital Sğilin Belirtileri Nelerdir?

Kadın ve erkek genital bölgelerine yerleşen, sıcak ve nemli alanlar olması nedeniyle, anüs (makat) çevresinde ve kadınlarda genital bölgede küçük dudaklarda daha sık görülen, küçük, deri renginde, kırmızı veya kahverengi bir kabarıklık olarak başlar. Fazla nemli bir bölgedeyse beyazımsı da görünebilir. Giderek büyür ve üzeri karnabahar gibi bir görünüm alır.

Genital Siğil Nasıl Bulaşır?

Cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır ancak bulaşma hemen hemen daima deri temasıyla olduğu için, tam bir cinsel ilişki olmadan da bulaşabilir. Genital bölge veya makat çevresinde ekzema, uzun süreli vajinal akıntı gibi durumlar varsa hastalık daha kolay bulaşmaktadır.

Tanısı Nasıl Konulur?

Genital siğil tanısı genellikle dermatolog doktorlar tarafından klinik muayene ile koyulur. Bazen ayırıcı tanı için deriden biyopsi alınması gerekebilir.

Nasıl tedavi edilir?

Hastalık için hastanın evde kendisinin uygulayacağı veya doktorun klinikte uygulayacağı tedavi seçenekleri mevcuttur. Bu tedaviler uzun süreli olabilir. Tedavi seçimi siğillerin yeri, sayısı, büyüklüğü vb. özelliklere bağlı olarak değişmektedir.

Genital Sğilden Korunmada Aşı:

Kendinizi ve Partnerinizi Koruyun

  • 11-12 yaşındaki kız çocuklarına 3 doz HPV aşısı uygulanması önerilmektedir.
  • 13-26 yaş arasında daha önce aşı olmamış veya aşı serilerini tamamlamamış tüm kız çocukları veya kadınlar aşı olmalıdır.
  • Virüsün bir tipiyle enfekte olan hastalar aşıdaki diğer virüs tiplerine karşı korumadan fayda görebilirler. Dolayısıyla genital siğili olan hastalara da aşı uygulanmalıdır.
  • Genital siğiliniz varsa bu durumu en kısa sürede partnerinize bildirin ve doktora gidip değerlendirilmesini sağlayın.
  • Eğer partneriniz genital siğil için tedavi alıyorsa mutlaka siz de bir doktora görünün.
  • Sizde veya partnerinizde bulgular varken cinsel ilişkiye girmekten kaçının.
  • Eğer genital siğiliniz varsa diğer cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar açısından da test edilmelisiniz. Partnerlerinize de bu durumu belirtiniz.

Deri hastalığınız olduğunda dermatologunuza başvurun. Derinizi dermatologlara emanet edin.Benzer Blog Yazıları