Hafta İçi: 09:00 - 18:00

C.tesi: 09:00 - 17:00

Anasayfa Medya Blog ALERJİ DERİ YAMA TESTİ

Alerji Deri Yama Testi

Alerji Deri Yama Testi

Alerji deri yama testi (patch test) nedir?

Bazı deri alerjilerinin tespit edilmesi için kullanılan bir alerji testidir. Deriye temas eden maddelerden hangisinin alerji yaptığının ayırt edilmesini sağlar.

Alerji deri yama testi nasıl ve nerede yapılır?

Sırtınıza veya kolunuzun iç kısmına şüphelenilen maddeleri içeren küçük kutucuklar yapıştırılır. Bu maddeler 48 saat süreyle cildinizle temas halinde kalırlar. 48 saat sonra maddeler çıkarılır ve cevap doktorunuz tarafından değerlendirilir. İlk değerlendirmeden 48 saat sonra bir kez daha değerlendirilir ve varsa alerji belirlenir. Bu test hastanelerde, dermatoloji ve alerji kliniklerinde uygulanabilir.

Kimlere deri yama testi yapılabilir?

Cildinde sık sık egzema gelişen kişilerde alerjiden şüphelenilirse bu test uygulanabilir.

Ne tür maddelere karşı alerji olabilir?

Kozmetikler, makyaj malzemeleri, kıyafetlerimize renk vermek için kullanılan maddeler, deterjanlar, şampuanlar, duş jelleri, temizlik malzemeleri, kokular, nikel, deri kıyafet ve ayakkabılar vs. gibi pek çok madde uzun dönemde kişilerde alerji gelişimine neden olabilirler.

Deri yama testi sırasında ve öncesinde nelerden kaçınmalıyım?

Maddelerin cildinize temas ettiği 48 saat süreyle ve sonraki 48 saat testin uygulandığı bölgeyi yıkamamanız gereklidir. Aşırı terlemeden ve sürtünmeden kaçınmalısınız çünkü maddeler deriye yeterince temas etmeyebilirler, bu durum da test sonucunu etkileyebilir.Benzer Blog Yazıları